Endüstri 4.0

Endüstri 4.0 nedir? İsminden tahminde bulunacak olursak sanayideki teknolojik ilerlemelere çağrışım yapmakla beraber kısaca tanımlarsak tarihte meydana gelen endüstriyel değişimler sonucu yeni oluşan rekabet ortamına uyum sağlamak için oluşturulmuş bir strateji planıdır. Endüstri 4.0 kavramını daha çok Almanya kullanmaktadır diğer Avrupa ülkelerinde ise  4.Sanayi Devrimi, Akıllı Fabrikalar, Nesnelerin İnterneti, Akıllı Endüstri ve İleri Üretim isimleriyle bilinmektedir. Aklınızda neden 4.0 denildiğiyle ilgili bir soru işareti oluşmuştur muhakkak.Şöyle yanıt verirsek, tarihte 4.Sanayi Devrimi’nin önünü açacak üç tane daha önemli olay yaşanmıştır.

  • Buhar gücünün verimli kullanılmaya başlanması
  • Elektrik üretiminin seri hale getirilmesi
  • Ve son olarak makinelerın dijitalleştirilerek programlanabilir hale gelmesidir.
    6ec3f8e892a342e0071b579a3e05e27e
    (by saphanatutorial.com)

Meydana gelen bu değişimler günlük hayatlarımızda önemli ilerlemeler kaydetmiştir ve hayatımızı şekillendirmeye de devam etmektedir.Endüstri 4.0’ın amacı, Bilişim Teknolojileri ve Endüstriyi bir araya getirerek verimlilikte önemli bir artış sağlamaktır.Önemli özelliklerine değinecek olursak ilki, Yeni Nesil Yazılım ve Donanımla beraber daha az enerji ve maliyet elde etmek ve üretilen ısıyı düşürmek fakat tüm bunlara karşılık yüksek güvenilirlikle çalışan donanımlı sistemlerin oluşturulmak istenmesidir.Diğer bir önemli özelliği ise, bütün cihazlara internet bağlantısı sağlanarak Cihaz Tabanlı İnternet sistemlerinin hayata geçirilmesidir. Buna Siber-Fiziksel Sistem ismini de verebiliriz. Siber-Fiziksel Sistemler ile trafik ışıkları kullanılarak akıllı yol kavşaklarının oluşturulması günlük hayatımızın içinden bir örnek olarak verilebilir.Böylece akıllı şehirler kurulmak istenmektedir.

Endüstri 4.0 başta kulağımıza tamamen insan faaliyetlerinden bağımsızmış gibi gelse de insanların ve akıllı fabrikaların koordine bir şekilde birlikte çalışmasına imkan sağlamaktadır. Dikkat çekmek istediğimiz özellik Endüstri 4.0’ın en çok verimlilik konusunda ön plana çıkmasıdır.Böylece üretim yapan şirketler fabrika hatalarından % 50’ye varan azalma ile %20’lik bir artış sağlayabilirler.Bununla beraber etkinlik, rekabet ve gelirde artış sağlanmaktadır. Yüksek teknik bilgiye duyulan ihtiyaç artmakla beraber kol emeği ile çalışan insanlar işlerini kaybetmekle yüz yüze gelirken mühendisler için de tehdit oluşturmaya başlamıştır. Bu gelişen endüstriye ayak uydurmak için iyi yetişmiş, iyi donanımlı insan gücüne ihtiyaç vardır, sonuç olarak yüksek maaşlı işte artış sağlanmaktadır.

te_tesla_factory
(by  www.theengineer.co.uk)

Üretimde esneklik ile robot kullanımı sayesinde çeşitli ürünler aynı üretim ile üretilebilmektedir. Endüstri 4.0 buraya kadar anlattıklarımızdan çıkaracağımız üzere teknolojiye oldukça bağımlıdır ve teknolojik gelişmeler küçük dahi olsa bu gelişmelerden büyük oranda etkilenerek şirketler için kontrolü kaybetme riski oluşturmaktadır. Ar-Ge ‘ye yapılan yatırım, uygun iş gücü gibi başarı standartları göz önünde bulundurularak plan yapılmalıdır.

eae7763866d70a531df3bc68c61403a1
(by sintec.de)

Özetleyecek olursak;

Endüstri 4.0 stratejisi hayatımızda başarılı olursa insan ve makine etkileşimi ile üretim süresi kısalacak, üretim hızında %30’a varan artış ile %25 daha  etkili bir üretim gerçekleştirilecektir.Bunun sonuncunda üretim kalitesi artacaktır.

Bilim ve sanatla kalın.

Kaynak 1:Endüstri 4.0,Semih Ötleş,Vasfiye Hazal Öztürk,Ege Üniversitesi,Gıda Mühendisliği Bölümü

Kaynak 2

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s