Kokuyu alıyor musun ?

Yağmur denince akla toprak kokusu gelir ama büyük şehirde yaşayanlar bilmezler, bilemezler.  O koskoca beton yapılar arasında o kokuyu alamazlar.Bu yazımı şehirde yaşayanlara yazıyorum.

Evimin bahçesinde oturuyorum. Birden yağmur başladı, yaz yağmuru… Aniden.

2 dakika sonra geldi burnuma, o mis gibi toprak kokusu. Eşimden bir fincan kahve istedim. Türk kahvesi yanında da lokum, güllü veya naneli. Kahveyi beklerken sadece o sese odaklandım; yağmurun sesine… Teker teker, sürekli ve hiç birbirine çarpmadan inen o damlalara.

Birden hızlandı, hızlanmasıyla birlikte ağaçta duran yaz elmasının düşmesiyle çıkardığı   “pat” sesiyle irkildim ve ardından gök gürlemesiyle irkilmem iki kat arttı. Hafif bir titreme vardı üzerimde, biraz serinlikten olsa gerek. Eşim kahvemi getirdi. Masada karşılıklı kahvelerimizi yudumlarken o keskin kahve kokusuyla, yağmur kokusunu içimize çekerken  hayallere daldık. Zaten o koku ve sesten sonra hayallere dalmamak mümkün mü acaba. Rahatladı içimiz , huzuru buldu. Sanki hiç dert yok,tasa yok gibi… Yağmur bitene kadar  yarım saatliğine de olsa gerçek dünyadan uzaklaştık, unuttuk.

Kahvelerimizi  bitirdikten sonra eşime seslendim  “üzerine bir şeyler al da bi yürüyüşe çıkalım” dedim. Yağmurluk olmadan, şemsiye olmadan, direkt çıktık.Sanki yağmura meydan okuyorcasına.  Koluma girdi eşim. İyice yanaştı,biraz üşümüştü belli ki. Her tarafımız ıslanmıştı, ayaklarımız, saçlarımız, elbiselerimiz…Gözünden inen o yağmur damlası sanki göz yaşı gibiydi. Yüzünden yağmur damlasını silerken hala o tertemiz kokuyu alıyordum…

Sen de bu kokuyu hissetmeye var mısın ?

Göz yaşının sadece yağmur damlası olması dileğiyle…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s