Tıp Alanında 3 Boyutlu Yazıcılar

“3D Yazıcı” yarı İngilizce yarı Türkçe bu kelimeyi o kadar çok duyar olduk ki son zamanlarda, gerçekten nerelerde kullanılıyor, nedir 3 boyutlu yazıcılar ?…Haydi biraz yakından bakalım.

3 boyutlu yazıcılar doğum tarihi 1984‘ten bu yana ciddi bir ilerleme kaydetti.Her ne kadar dekoratif ürünler, oyuncak ve benzeri alanlarda yaygın olarak göz önüne gelse de tıp dünyasında da birçok kullanım alanı mevcut.

form-2.jpg
(by 3D Hubs)
  • İlaç sektörü bu kullanım alanları içerisinde benim en çok ilgimi çeken alanlardan birisi. Öyle ki 3 boyutlu yazıcı ile üretilen ilaçlar içeriğinde raf ömrünü uzatmak için kullanılan ekstra kimyasalları içermiyor (kısacası halk dilinde yaygın kullanımı olan; bir taraftan yaparken diğer taraftan yıkıyor, durumu söz konusu değil) buna ek olarak normal üretim ilaçlara kıyasla vücut içerisinde çok daha hızlı çözünüyor  bunun sonucunda ise ilaç etkisini daha kısa sürede gösteriyor. İlaç sektöründen elde edilen kazanç oranlarını düşündüğümüzde ilaç lobisinin pek hoşuna gitmese de gelecekte ilaç ihtiyacımızı kendi evimizde daha ucuza karşılayabileceğimize inanmak istiyorum.
Resim1.jpg
(by  Aprecia)

 

  • Diğer bir alan cerrahi operasyonlarda başarı oranını arttırmak için tasarlanan modeller, doktorlar için ameliyat öncesi simülasyon anlamı taşıyan bu modeller –hastanın ameliyat olacağı organın/dokunun birebir modelinin  çıkarılması sayesinde- doktorların ameliyat öncesi hastaya özel olarak gerekli çalışmalarını yapmasını sağlıyor.
resim1
(by neurosurgeons at the Walter Reed National Military Medical Center)

 

  • Kanser kangren ve daha birçok olumsuz süreç sonucunda malesef kalıcı organ kayıpları gerçekleşebiliyor. Bu durumlarda hastanın vücuduna fiziksel, kimyasal ve biyolojik olarak uyumlu olan ve kişiye özel olacak şekilde 3 boyutlu yazıcı ile üretilen diğer önemli yapılar:

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Yukarıda gösterilen örneklerin fiyatlarının içinde kullanılan malzeme ve yazım türüne bağlı olarak değişmekle birlikte çok pahalı olmayan bir teknoloji olduğunu söyleyebilirim. Özellikle kişiye özel hızlı ve kesin çözümler sunduğu göz önünde bulundurulursa gerçekten maliyetin çok uygun olduğu bir teknoloji.

  • Son olarak kapak fotoğrafında görünen genç hanımdan bahsedeceğim.Genç hanımın kendi tasarımı olan bu protez kol 3 boyutlu yazıcı ile sadece 50 $’a mal edilmiş.Sonuç olarak günlük hayatına sıkı sıkıya sarılmış durumda. Umarım çalışmalar hızlanarak devam edecektir.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Bilim ve sanatla kalın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s