Kafa Nakli

Kafa Nakli Ameliyatının Aralık 2017’de Gerçekleşmesi Planlanıyor

Böbrek, akciğer, pankreas, kornea, kalp… Bunlar tamam da peki ya Kafa Nakli ?

Kafa nakli İtalyan Beyin Cerrahı Sergio Canavero ile gündeme gelse de geçmişte bununla ilgili çalışmalar yapılmıştır. Dr. Robert J. White 1960 larda bir maymun beynini bedeninden çıkarıp özel bir solüsyon içerisinde 22 saatten uzun bir süre canlı tutmayı başardı. 1970 lerde bir maymunun kafasını bedeninden ayırıp başka bir maymunun bedenine takmayı başardı. Kafa nakli yapılan bu yeni maymunun bilincini geri kazandığı, araştırmacıları ısırmaya çalıştığı, gözlerini oynattığı ve sekiz gün yaşadıktan sonra akciğer yetmezliğinden öldüğü bildiriliyor.

mice

Aynı şekilde Çinli cerrah Xiaoping Ren ilk olarak 2013 yılında farelere bir kafa nakli gerçekleştirdi ve o zamandan beri  10 saatlik ameliyatını neredeyse 1.000 kez tekrarladığı bildirmiştir. Kafanın vücudu reddetmemesi için farklı yöntemler kullanılıyor, şimdiye kadar fareleri 1 güne kadar yaşatmayı başardı. Bunlar çok şaşırtıcı değil mi?

Dönor ve ameliyatın maliyeti

Maksüler antropi hastalığına sahip ve tekerlekli sandalyeye bağlı olarak yaşayan Rus Valery Spiridonov bu zorlu ameliyatı ”ölmeden önce bu şansı denemek istiyorum” diyerek gönüllü olmayı kabul etti.54acvalerispiridonov Bu biraz ürkütücü gelmiyor mu kulağa ? Siz olsaydınız ne yapardınız ? Sanırım ben de bilim için kabul ederdim. Beden ise beyin ölümü gerçekleşmiş , sağlam bir vücuttan alınacaktır.

İtalyan Beyin Cerrahı Dr. Sergio Canavero ameliyatı Çin’de  ve en az 100 kişilik bir ekiple gerçekleşecek ve tahmini 36 saat sürmesi öngörülen operasyon yaklaşık 11.2 milyon dolara (Yaklaşık 30 milyon TL) mal olacak.

Peki ya bu operasyon nasıl olacak ?

Hücrelerin oksijensiz şekilde daha uzun yaşayabilmeleri için operasyon öncesinde, donörün vücudunun ve alıcının kafasının ısısı düşürülerek, donörün ve alıcının kafası aynı anda kesilir.resized_7d5cc-c68be89e2015041314361745956 Önce boyun çevresindeki dokular kesilir ve ana damarlar küçük tüpler kullanılarak birbirine bağlanır. Sonra her ikisinin de omurilikleri kesilir ve daha sonra hareket kabiliyetini kaybetmeyen ancak beyin ölümü gerçekleşen kişinin bedeni ile, bedeni hasarlı kişinin kafası birleştirilir. Bunu yapabilmek için alıcı ve vericinin omuriliklerinin uçları “sihirli bileşen” olarak adlandırdığı polietilen glikol adlı madde ile yapıştırılarak, sonraki aşamada kaslar ve damarlar dikilir. Bu işlem gerçekleştikten sonra hasta  1 ay boyunca komada tutulacaktır.

Çoğu kişi tarafından intihar gözüyle bakılıyor ve ameliyatın olumsuz geçeceği fikri hakim ancak geçmişte yapılan deneysel ameliyatlardaki sonuçlar , bu operasyonun az da olsa olumlu sonuç verme ihtimalini doğuruyor. Eğer gerçekleşirse tedavisi mümkün olmayan ve tekerlekli sandalyeye bağlı yaşayan hastalara, boyundan aşağısı felç olan hastalara özellikle ALS hastaları, genetik kas hastalıklarına sahip hastalar ve daha birçok hastaya  çözüm ışığı olacaktır.

Peki neden gerçekleşemez düşüncesi var ?

Yeni kafanın donör vücuda uyum sağlayamayacağı ve kısa sürede reddeceği düşüncesi var.

Kabul etse bile sinir iyileşimi ve onarımı kısa sürece gerçekleşemeyeği ve dönoru bu kadar süre yaşatılamayacağı düşünülüyor.

Omur iliğinin başarılı bir sekilde kaynaştırılamayacağı ve bu sebeplerden ötürü nakledilen kafanın bilgi gönderemeyeceği, bilgi alamayacağı veya bunların kısmen gerçekleşebileceğini, bunun da insanda işe yaramayacağı dile getiriliyor.

Kaynakça

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s