Hoşgeldin Sanat

Sanata ve sanatçılara dair kısıtlı bilgi belki de bilgi bile denemez bilgiciklere sahipken buna ek olarak sanattan pek bi uzak(!) mühendislik bölümünde eğitimim için çırpınırken sanatın ışığı nasıl oldu da benim içime doğdu bilmiyorum .

Son haftalarda  bildiğim ve inandığım sanat ile bilimin bir bütün olabileceği ve eğer doğru açıdan bakabilirsem sanatı hayatımın her yerinde bulabileceğim. Bu doğrultuda çalışmalarıma, araştırmalarıma, formüllere ve her şeye birer sanat eseri olarak yaklaşıyorum.İçindeki sanatı görmek için elimden geleni yapıyorum. Sanatın bu kadar huzur verebileceğini çalışmalarımda beni bu denli motive edebileceğini düşünmezdim ama gerçekten bakmak  –kitaplara, formüllere, mikroskoptaki hücrelere…- ve görmek arasında fark var. Formüller arasındaki ahengi hücrelerin birbirleri içinde dansını sadece ben görmüyorum, siz de bilimin tam ortasında o kusursuzluğu, uyumu hissediyorsunuz değil mi ?

Sadece bilimin içindeki sanat değil benim ilgimi çeken sanatın içindeki bilimi de gözardı edemeyiz. Leonardo da Vinci  bu konuda beni en çok heyecanlandıran kişilerden birisi. Biliyorsunuz ki kendisi filozof, astronom, mimar, mühendis, müzisyen , heykeltıraş, matematikçi ve daha bir çok sıfatı olan tarihin en önemli sanatçılarından; Da Vinci sanatta bilimi , bilimde sanatı yaşamış ve hissetmiştir. Sanat ve bilimden oluşan dünyamıza az da olsa onun penceresinden bakabilirsek ne mutlu bize.

Hayatıma hoş geldin sanat …

Sanatla, bilimle kalın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s