Palm Yağı Hakkında

Palm yağı hakkında günlerdir  yazılıyor çiziliyor hakkında bir çok şey söyleniyor, doğru ya da yanlış. Her ne kadar bilinçli bir tüketici olmaya çalışsak da yazılanlar kafa karıştırmayacak gibi değil. Şimdi biraz palm yağı hakkında bilgi edinelim ve sonunda palm yağı nedir ne değildir ona karar verelim.

Öncelikle palm, günlük hayatımızda gördüğümüz dekoratif amaçlı kullanılan palmiye ağaçlarının küçüğüdür.10-12 metre yüksekliğindedir ve 1 metre yükseklikten sonra meyvelerinin oluşmaya başladığını görürsünüz. Tropikal bölge bitkisi olan palm senenin 365 günü meyvelerini verir. Meyveleri kırmızı-sarı renktedir.

palm

100 yılı aşkın ticareti yapılan palm yağının doğum yeri Orta Afrika fakat gelişimi Uzak Doğu’dur. İlk olarak Endonezya’da ticarileşmiştir. Hızlı bir şekilde ise Malezya’da gelişme göstermiştir. 100’den fazla ülkede üretilen palm yağı dünyada en çok üretilen bitkisel yağdır. Dünyada toplam 180 miyon ton bitkisel yağ üretilirken bu rakamın üçte birini palm yağı oluşturmaktadır ve 3 milyon ton ile zeytinyağı en son sıradadır. Palm yağının gıda endüstrisine girişi 1970lere denk gelmektedir halen Türkiye’de palm yağından daha çok pamuk ve ayçiçek yağı kullanılmaktadır.

Palm yağının nerelerde bulunabileceği konusuna değinecek olursak herhangi bir ürün sadece palm yağından oluşmaz. Palm yağını, yağ bulunduran ürünlerde bulabiliriz.

“Palm yağı neden kullanılır?” Bu soruyu Ege Üniversitesi Gıda Mühendisliği Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fahri Yemişçioğlu şöyle açıklamaktadır “palm yağı diğer bitkisel yağlar gibi kolesterol ve trans yağ içermez, dayanıklıdır, diğer yağlara göre daha çok proses edilebilmektedir.” Ayrıca palm yağı oda sıcaklığında yarı katıdır bu nedenle hidrojenasyona gerek duyulmaz ve uzun raf ömrü korunmuş olur.

Günlerdir tartışılmasına yol açan EFSA’nın hazırladığı rapora göre “bu yağın tohumları 200 °C’ye kadar ısıtılıp üretildiği için kanserojen etkisi vardır.” denilmektedir ve yeri gelmişken gıdacılar arasında yaygın olarak kullanılan bir deyimi hatırlatmakta fayda var. “Kontrolsüz gıda, gıda değildir.” derler. Şöyle ki gereğine uygun olarak üretilmeyen, genetiği değiştirilmiş her gıdanın insan sağlığına olumsuz etkileri bulunmaktadır.

Bunca tartışmaya rağmen sonuç olarak palm yağının yasaklanması söz konusu değildir. Her yağın kendi özelliklerine uygun olarak uygulanan üretim ve proses koşulları vardır. Aynı şekilde palm yağının da kendine özel üretim, proses ve sıcaklık uygulamaları bulunmaktadır. Ülkemizde tüm bu uygulamalara uyulmaktadır. Tüm bu uygulamalar Avrupa ile ABD’yle eş değerdir.

palm-yagi-gidahatti
(by gıdahattı.com)

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s