Altı Çizilmiş Satırlar

Size de oluyor mu bazen ortalıkta bıraktığınız kitabı, annenizin ya da kardeşinizin hatta ikizinizin karıştırabilme ihtimalinden korktuğunuz? Bunu niye soruyorum ki şimdi. Altı çizilmiş satırların bir günlükten farkı var mıdır peki? Tarih atarak bir hevesle içimizi döktüğümüz o boş defter sayfaları dolarken kendi cümlelerimizle… peki neden satırların altını çizme gereği duyarız. Bir güzel vurmuştur yüzümüze doğruyu yanlışı da  o yüzden. Bir güzel anlatmıştır anlatmak istediğimizi,eveleyip geveleyip dururken düpedüz karşımızdadır düşüncelerimizde o yüzden.

Olur ya bazen anlatamazsınız kendinizi, uygun özneyi seçemezsiniz yüklem hele hiç gelmez bazen cümle sonuna… O an size içinizi döken bir cümleyle göz göze gelirsiniz Didem Madak düşer aklınıza “Kurşun kalemin hatırına beni anla” deyişi… Her kitapta kendimizden kesitler buluruz. Elbet bir kahramanı kendimize benzetiriz.Bizizdir kitabın sonunda kahraman. Sevinçleri bizim olmuştur, onunla güleriz. Acısıyla kırılır kalbimiz, onunla ağladığımız ona ağladığımız olur.

Altını çizdiğimiz satırlar çoğalır sonra eski bir roman olsa da geçmişi yazar günlüğümüz. Bazen şaşırır kalırız kurulmuş olan ama bizim olmayan o cümlelere. Açın okuyun yazılmış olan düşüncelerinizi. Elbet sevincinizi,derdinizi anlatamadığınız ama size tercüman olmuş bir kelime,cümle  ya da bir paragraf vardır. Sizde benim gibi  bir elinde kitap bir elinde kurşun kalemle dolaşıyorsanız günlüğünüzü iyi bir yerde saklayın ne olur ne olmaz.

Sanat ve bilim sizinle olsun.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s