Ağaç Baskı ve Dahası

17 ocak tarihinde açılışı olan Aysen – Salim Yılmaz Resim Sergisi’ni gidip görmüş bir sanatsever olarak sizinle paylaşmak istediklerim var. Öncelikle ilk defa ağaç baskı eserlerinin olduğu bir sergiyi ziyaret etmiş bulunmaktayım. İlk başta daha önce gezdiğim sergilerde bulunan eserlere göre bu eserlerin çok daha ilgi çekici olduğunu söylemeliyim.

whatsapp-image-2017-01-28-at-5-22-07-pm-1

Birçok eser arasında aklımın takılı kaldığı eseri paylaşayım sizinle. Yukadarıda gördüğünüz eser Aysen Yılmaz’ın “Umut Işığı” adlı eseri. Öyle gerçekten de şu sıralar ne de çok umuda ihtiyacımız var. Tüm kötü duyguların ve düşüncelerin arasına sızabilecek umuda.  Eser bende tüm katı hislerin, saflıktan uzak düşüncelerin arasına sızıveren bir nehri, sonsuz gökyüzünü hatırlatıyor, rahatlatıyor. Derin bir iç çekiyorum… Beynimden binbir türlü düşünce, kalbimden binbir türlü duygu geçiyor ve galip gelen tüm iyi şeyler… Acaba siz aklınızdan neler geçiriyorsunuz..? Belki de ağaç baskı nasıl yapılıyor diye merak ediyorsunuzdur, ben de hemen size yardımcı olayım.

Ağaç Baskı Nedir, Nasıl Yapılır?

Ağaç baskı, geçmişten günümüze gelen sanat türleri arasında oldukça eski bir yere sahiptir. Sonucunda ortaya çıkan eserin güzelliğinin yanında oldukça çaba gerektiren bir sanat dalıdır. Aslında sanatın güzelliğini kullanacağınız ağaç kesitinin cinsi belirlemektedir. Bunun için en uygun ağaç kesitlerinin  armut, kiraz ve çınar ağaçlarından elde edilebileceği edindiğim bilgiler arasında yeri gelmişken paylaşmak istedim, belli mi olur belki merak eder ve ağaç baskı yapmaya karar verirsiniz. Bu ağaç türlerinin odunlarını kullanmamızın sebebi ise yumuşak oduna sahip olmaları ve birçok işlemden geçireceğimiz için bize kolaylık sağlayacak olmalarıdır. Öncelikle ağaç kesitlerimiz pürüzsüz olmalıdır. Her ne kadar pürüzsüz de olsa istenilen verimi alabilmemiz için pürüzsüz bir bıçağımız da olmalıdır. İstediğimiz resmi –istenilen resmi ters çiziyoruz çünkü kağıt üzerine aldığımızda resmin düz çıkması için-  ağaç kesitimizin üzerine çizdikten sonra bıçağımızla çizdiğimiz resmin dışında kalan alanı çıkarıyoruz. Dışta kalan alanları ağaç kesitte çıkıntı oluşturmak için çıkarıyoruz. Elde edilen çıkıntılara mürekkep sürüyoruz ve mürekkepli alanı uygun bir kağıda tamamı geçene kadar bastırıyoruz. İşte Ortaçağ döneminden beri  süre gelen ağaç baskı sanatının yapılışı bu şekildedir…

Salim Yılmaz’ın eserlerini de çok beğendiğimi söylemeliyim. Her fırçasında insan gerçekliği hissediyor.

 

Peki Salim Yılmaz Kimdir?

Salim Yılmaz 1951 Kastamonu doğumludur. Çorum İlköğretmen Okulu ve Bursa Eğitim Enstitüsü’nü bitirmiştir. 1992’de Fizikte lisans tamamlamıştır. 30 yılı aşkın süren  Fen Bilgisi Öğretmenliği hayatından sonra  kendini resme adamıştır. Ertuğrul Saraç, Atanur Doğan ve Turan Enginoğlu’ndan sulu boya dersleri almıştır. İzmir Suluboya Ressamları Derneğine üye olmuştur ve 2010 yılında İzmir Resim Heykel Müzesi’nde yağlı boya üzerinde çalışmaya başlamıştır. Bugüne kadar bir çok yarışma ve karma sergide yer almıştır. Resim dalında 6 ödülü bulunmaktadır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s