“Sevmek Güzel Meslek Reis”

Sevgi, saf sevgi, gerçek sevgi ve dahası…

Zaman içinde saf kalamamış  (ki sorumlusu doğrudan insandır) üzerine gelen lekeler ve kirler sonucu gerçek anlamını kavrayalım diye önüne “saf” , “gerçek” gibi tanımlayıcılar almış , dünyanın en harika duygusu sevmek, sevilmek, sevgi… Öyle ki tek başına “sevgi” saflığı, gerçekliği ve iyi olan her şeyi tanımlamaya yetiyorken başka söze ne gerek ?

Sevgi ve saygıya ihtiyacımız olan bu günlerde umarım sevgi herkesi/herkes sevgiyi bulacaktır. Merak etmeyin, korkmayın; sevgi çok uzaklarda değil bulması kolay olacaktır siz yeter ki yüreğinizi ona açın ve kalbinizle aranıza mesafe koymayın…

Bedri Rahmi’nin de dediği gibi “Sevmek Güzel Meslek”.

Sevmek üzerine daha çok konuşabiliriz ama bu yazılık bu kadar, şimdi usta sanatçımızın hayatını ve sergiyi inceleme vakti.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Sergi sanatçının ilk dönemlerinden son dönemlerine kadar bir çok eserine ev sahipliği yapıyor. Sergide eserlerine ek olarak özel eşyaları,  fotoğrafları ve mektupları da  bulunuyor.

 

Aşık Veysel, Yahya Kemal gibi birçok ünlü isimle olan mektupları beni en çok heyecanlandıran bölümlerdi. Özellikle Aşık Veysel köşesi …

Processed with VSCO with kk1 preset     img_9144

Diğer önemli eserleri:

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Öğrencileri ve dostları onu tam bir Anadolu insanı olarak görüyor ve halktan biri olarak tanımlıyorlar.

“Halk sanatını resme ve şiire sokmuş bir sanatçı.”

“Anadoluyu o kadar özümsemiş ki bütün yapıtlarında bunu kullanmış bir insan. Belki de büyüklüğü buradan geliyor.”

“Bedri gönül adamıydı, öyle yaşadı, öyle olmayı sevdi. Öyle olmasaydı, ne mavilikleri, yeşilleri, sarıları bulurdu, ne de kelimelerin ardında gizlenen şiir denen sevgiyi.”

Bedri Rahmi’yi tanımlanmak için kullanılan sözlerden birkaçı.

 

1911 yılında babasının kaymakam olarak görev yaptığı sırada Giresun’a bağlı Görele’de doğdu ve çocukluk yılları babasının görevi dolayısıyla Anadolu’nun Çeşitli şehir ve kasabalarında geçmiştir. Bu durumun sanatçının Anadolu’ya bakış açısına bir çok yenilik kattığı ve eserlerinde Anadoluyu yaşamasını, yaşatmasını sağladığı bir gerçek.

1952 yılında Âşık Veysel için bir film yapmak üzere Sivas’a gitmiş,  çekimi tamamlanan film sonraki yıllarda sansüre uğramıştır.

Bir çok önemli sanat eseri ve kitapları bulunan Bedri Rahmi  21 Eylül 1975 ‘te bir süredir yattığı Cerrahpaşa Hastanesi’nde yaşamını yitirmiştir.

 

Sergi Folkart Galeri’de yer alıyor ve 13 Ocak – 12 Mart 2017 tarihleri arasında siz sanat severlerle buluşuyor. Folkart Galeri’nin resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

 

Sevgi , Sanat ve Bilimle kalın..

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s