Kansere Dair

Çağımızın hastalığı olarak tanımlanıyor.Sokakta, okulda, işte ve her yerde duyuyoruz.Tedavisi zor bir hastalık olarak biliyoruz peki ama neden zor ? Kansere ne sebep olur ? Kanser nedir ? Bu sorulara eminim ki herkesin verecek bir cevabı vardır, haydi birlikte bakalım bu sorulara ve cevaplar arayalım.

İlk olarak okulda yıllarca anlatılan ve sonunda belirli bir yaşa gelince herkesin bildiği (!) tanıdığı (!)  her gün yeni özellikleri keşfedilen kusursuz bir yapı olan vücudumuza bakalım.

atomdan insana.jpg
Atomdan İnsana

 

Atomdan başlayarak basit bir şekilde şemada da görüldüğü gibi , çok çok küçük, gözümüzle ayırt edemeyeceğimiz sadece laboratuvar ortamında özel cihazlarla görebileceğimiz küçük parçaların birleşmesiyle oluşuyoruz.Vücudumuzun farklı bölgelerinde yapıya özel olarak farklı türde hücreler bulunur ve kanser bu hücrelerin mutasyonu sonucu oluşur.Oluştuğu organ veya dokuya bağlı olarak kolon, akciğer vb. şekilde isimlendirilir.

untitled
Vücudumuzun Bazı Hücreleri

 

Kanser, normal hücrelerden kanser hücrelerinin oluşumu ile başlıyor. Özellikle makromolekül boyutunda genlerimizde meydana gelen mutasyonlar sonucunda doğal sağlıklı hücrelerimizin yerini kanser hücreleri alıyor ve agresif saldırgan bir tavır sergiliyorlar.

cancer.png

 

Yukarıda gördüğünüz gibi tek bir mutasyon sonucu kanser hücresi oluşmuyor, zaten kanserin genelde ilerleyen yaşlarda çıkmasının ana sebebi budur.Zaman içinde yavaş ve sinsice oluşan kanser geç fark ediliyor ve her geçen gün tedavi daha zor hale geliyor. Peki ama bu mutasyonlara yani kansere ne sebep oluyor ?

_57161709_cancer_causes1_624gr

Yukarıda şekilde  bazı kanser türleri ve bunların sebeplerinin yüzde olarak değerleri verilmiştir, bu değerler ve sebepler kişiden kişiye değişmekle birlikte oranlar da değişiklik göstermektedir.

 

Gördüğünüz gibi kansere sebep olan onlarca sebep var. Özellikle sigara ve obezite bizim ülkemizde de  gerçekten ciddi bir sorun. Aranızda sigara içenler olabilir ve bu değerleri abartılmış olarak görebilir. Keşke öyle olsa ama malesef gerçek. Zaten nasıl gerçek olmasın  içinde onlarca zararlı ürünü içeren bir maddeden bahsediyoruz.

sigara.jpg
Sigaranın içerdiği maddelerin BAZILARI.

Kansere Karşı Vücudumuz Ne Yapıyor ?

Tek kelimeyle “savaşıyor” , gerçekten vücudumuzun içerisinde ciddi bir savaş çıkıyor ve bir çok kez kazanan vücudumuz oluyor. Ama tabiki vücudumuzun savaşmaktan yorgun düştüğü veya zayıf anında karşısına çıkabilecek güçlü düşmanları mevcut işte o zaman malesef bu kötü hastalığa yakalanmış oluyoruz.

Aşağıda yeşil renkle vücudumuzun savaşçı “T hücreleri” ve kırmızı renkle kanser hücreleri görülmektedir.

giphy.gif

 

Kansere yakalandıktan sonra iki seçenek var: kanser iyi huylu mu yoksa kötü huylu mu ?

İkisi arasındaki temel fark iyi huylu kanser hücreleri oluştuğu bölgede kalıyor ve vücudumuzun farklı bölgelerine dağılmıyor . Dağılma olmadığı içinde tedavisi kötü huylu olana göre çok daha kolay. Kötü huylu olanlar ise metastaz dediğimiz olayı gerçekleştiriyor ve vücudumuzun farklı bölgelerine yayılıyor. Bunun sonucunda ise eğer tedavi edilemezse canlı yaşam fonksiyonlarını kaybediyor.

Son olarak kansere herkesin yakalanma ihtimali var , genç, yaşlı herkesi tehdit ediyor. Bunun bilincinde bireyler olarak vücudumuzu güçlü ve formda tutmak, kanserojen etkisi olan yiyecek, ortam, bağımlılık vb. her şeyden korunmak bize düşüyor.

Sağlık, bilim ve sanatla kalın…

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s