Hoşgeldin “Bat Bot”

Robot ?

Robot, otonom veya önceden programlanmış görevleri yerine getirebilen elektro-mekanik bir  cihaz. En basit ve temel tanımı bu olsa gerek, her ne kadar ilk aşamada robot denince aklımıza insan benzeri cihazlar gelse de çok az bir bölümü insana benzer.

Günümüz teknolojisinde havada, denizde, yerin yüzlerce metre altında ve daha bir çok alanda robot teknolojileri aktif bir şekilde kullanılmaktadır.

Robot dünyasına yeni katılan bir üyemizden konuşacağız bugün “Bat Bot” . Bilim ve teknolojinin bir çok yerinde doğanın kusursuz yapısından, hayvanların fizyolojisinden örnek aldığımız bir gerçek.

giphy-5

 

“Bat Bot” yarasaların uçuş kabiliyetini hedefleyen proje sonucunda birebir yarasa bedenini örnek almış durumda.

giphy (1).gif

 

Karbon fiber iskeleti sayesinde güçlü bir iskelete sahip olan robot, kanat yapısında kullanılan ince silikon sayesinde de  hem hafif hem esnek bir yapı kazanmış durumda.

giphy (2).gif

 

Kanat genişliği  45 cm ve kanat ağırlığı sadece 93 gram olan robotun 40 tan fazla ek yeri bulunmakta ve bu durum manevra kabiliyetine önemli bir katkı sağlamaktadır.

Kanatları bağımsız ve senkronize şekilde hareket edebilen robotun geliştirilmesi gereken en önemli sorunu ise iniş problemi,  ekibin öncelikli hedefi bu sorunu çözmek ve bunun için çalışmalarına devam ediyorlar.

giphy (6).gif

Askeri, araştırma ve akrobasi gibi bir çok alanda kullanılabilecek olan robotun 2017 yılı içerisinde aktif olarak kullanılabileceğini düşünüyorum.Umarım sadece insanlığa fayda sağlayacak araştırmalarda kullanılır.

Bilim ve sanatla kalın.

 

Kaynak

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s