Nanoteknoloji

Nanoteknoloji ya da nanotek kelimelerini günlük hayatınızda mutlaka duymuşsunuzdur, illa ki rast gelmişsinizdir. Yolda giderken reklam tabelalarında, ekranlarda ilgili kişiler konuşurken kulağınıza takılmıştır. Aslında nanoteknoloji kelimesi 1990lı yılların ortasına geldiğimizde moda olmaya başlamıştır.

PEKİ NANOTEKNOLOJİ NEDİR?

Nanoteknoloji maddeyi nanometre ölçeğinde ele almak anlamına gelmektedir  ve çok küçük boyutlu ürünlerin kullanımını tanımlamaktadır aslında bu tanımı irdeleyecek olursak mevcut bilimlerin ve mühendisliklerin büyük bir kısmı tanım gereği nanoteknoloji kapsamına girmektedir. Nanoteknoloji kelimesinin daha genel tanımını ise National Nanotechnology Initiative (Ulusal Nanoteknoloji İnisiyatifi ) tarafından  “en az bir boyutunun büyüklüğü 1’den 100 nm’ye kadar olan maddenin kontrolü” olarak yapılmıştır.

kozmetik-deney-tup-nano-teknoloji-mkl-mnk-mns.jpg

Nanoteknoloji’nin düşüncelerimin arasında yer etmesini sağlayan aslında okuduğum kitaplar…  Eğer siz de J. Storrs Hall’dan “Nano Gelecek” adlı harika eseri okuduysanız bana hak veriyorsunuzdur eminim ki. Hall,eserinde nanoteknolojiyi gelecek sanayi devrimi olarak ön görür ve bana kalırsa günümüzde nanoteknolojiye yapılan milyarlarca dolar yatırımlar göz önüne alınırsa haksız da sayılmaz şöyle ki National Nanotechnology Initiative dolayısıyla ABD 3,7 milyar dolar, Avrupa Birliği 1,2 milyar dolar ve Japonya ise 750 milyon dolar yatırım yapmıştır.

Haydi gelin bugünün nanoteknolojisinin üstüne düşelim ve düşünelim.  Araştırmalarımız sonucunda nanoteknolojinin mevcut laboratuvar bilimi ve biyolojiden oluştuğunu görürüz. İçeriği ise çok geniştir. Örneğin; yerbilimi, organik kimya, moleküler biyoloji, yarı iletken fiziği ve mikro fabrikasyon gibi bilim alanlarını içerir. Araştırma ve uygulamaları da çeşitlilik gösterir.  Nanoteknoloji geniş yelpazesi dolayısıyla birçok araç ve madde yaratabilir. Örnek olarak ilaç, elektronik, biyomalzeme ve enerji üretimi verilebilir. Hakkında bunca şaşaalı cümleler kurulan nanoteknoloji aslında beraberinde birçok sorunu da getirebilir. Zehirlilik, nanomaddelerin çevresel etkileri gibi… Bizi bunca şeye rağmen ardına katıp sürükleyen bir kelimenin yapacaklarını ilerleyen zamanlarda ağzımız açık izleyeceğiz ve her şey  bizim gibi laboratuvarlarla iç içe olan insanlar tarafından dünyaya duyurulacak…

Yazımı, aklımdan geçen Y. Noah Harari’nin bir sözüyle sonlandırayım… “Gelecek laboratuvardaki insanlarda” diyor ve bizi türlü düşüncelerimizle baş başa bırakıyor. Unutmayalım ki bilim sayesinde içinden çıkamayacağımız hiçbir düşünce yok. Her zaman bilimle kalmanız dileğiyle…

dedfeck_163608086.jpg

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s