Haydi Gezmeye Gidiyoruz “Deutsches Museum”

Bugünkü durağımız dünyanın en büyük bilim ve teknoloji müzesi “Deutsches Museum” (Alman Müzesi) . Gerçekten büyük bir müze öyle ki yedi katlı müzede 50 farklı alandan 28000 obje bulunuyor.

Bavyera eyaletinin başkenti Münih’te yer alan müzenin yılda yaklaşık 1.5 milyona yakın ziyaretçisi bulunmaktadır ve müze 1903 yılında kurulmuştur.

Öğle saatlerinde girdim müzeye ve “çok vaktim var rahatça gezerim” diyordum ki, malesef yeteri kadar fotoğraf bile çekemeden hızlı adımlarla dolaşmama rağmen yine de tam anlamıyla yetiştiremedim.

50 farklı alan neleri kapsıyor diye soracak olursanız : denizcilik, fizik, kimya, biyoloji, eczacılık, elektronik, otomotiv, motor teknolojileri, havacılık, uzay ve dahası.Almanların bilim ve teknoloji alanında nasıl geliştiğini anlamak için sanırım bu müze fazlasıyla yeterli çünkü gerçekten bilim ve teknolojideki alt yapılarını, yıllardır yapılan çalışmalarını ve sürekliliğini bu müze açık bir şekilde ortaya koyuyor.

 

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Denizcilikle ilgili geçmişten başlayarak denizaltılara kadar bir çok maket,  gerçek obje ve denizcilikte kullanılan iletişim cihazları bulunuyor. Özellikle giyilebilir su altı ekipmanları çok ilginçti, ikinci dünya savaşında yoğun bir şekilde araştırmalarda kullanılmıştır.

 

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

 

Elektrik motorları, türbinler ve iletim araçlarının bulundu başka bir bölüm:

 

Eski ilaç üretim materyalleri, temsili bir eczane ve eski ilaçlar benim oldukça vaktimi almıştı saatlerce ayrılamadım bu bölümden…Çok orijinal gözükmüyor mu sizce de ?

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

 

Havacılık ve uzay bölümlerine genel bir bakış:

Uzay bölümünde ilgi çekici onlarca obje vardı ama en üst kattaydı ve ben en üst kata ulaşana kadar hem zamanımın yetersizliği hem de şarjımın bitiyor olması sebebiyle yeterli sayıda görüntü alamadım malesef.

 

Tıp alanından ilginç bazı görseller:

 

BONUS: Müzenin fizik alanında temel fizik kanunlarını içeren onlarca deney bulunuyor.

giphy

Bilim ve sanatla kalın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s