Satılık Genom

İnsan genom projesini herkes duymuştur. İnsanın genetik kimlik kartı olan DNA’nın tam bir haritasının oluşturulmasına yönelik bir projedir. Peki, genom çıkarmak ne kadar mal oluyor?

2003 yılında tüm insan genomunun ilk dizilimi yaklaşık olarak 2,7 milyar dolara mal oldu.  Bu çok yüksek bir para.  İnsanın kendi genomunun çıktısını istemesi için  yüksek bir miktar.  Bunun için DNA dizilim şirketleri bu maliyeti daha makul seviyelere indirme çabasına girdi. Daha kısa sürede daha ucuz genom dizilimi çıkarmak. Bunlardan biri DNA dizilimi şirketlerinde öncül yeri olan Illumina, San Francisco’daki JB Morgan sağlık konferansında NovaSeq adını verdikleri makinayı tanıttı. Şirket,  bütün insan genomunun 100 dolara yakın düşük bir miktarda gerçekleştirebileceğini, genom çıkarma süresini de 1 gün olarak belirledi.

ticozzelli.it_.jpg
by ticozzelli.it

Illumina 2006 yılında ilk makinası ile 300.000 dolara gen diziliminin çıkarmıştır. 2014 yılında ise aynı işlemi 1.000 dolara kadar indirgeyebildi , görüyoruz ki günümüzde bu fiyat 100 dolara kadar inmektedir. Başından beri fiyat sürekli düşüş eğiliminde, daha düşük fiyata nasıl elde edebiliriz eğiliminde.

mailce.com_.jpg
by mailce.com

Maliyetin ve süresin bu denli düşük olması klinik araştırmalarda, kanser araştırmalarında daha çok kullanılabilir hala gelecek. Böylelikle tüm insanlar tarafından kullanılabilir hale getirilerek kanserin erken teşhis ile hastalığın daha fazla ilerlemeden tedavi işlemini geçilecektir, daha çok kullanılabilir daha olacaktır.  İşlemin ucuz olası, ilaçlar, kimya ve ilaç sanayi uzmanlarına, alzheimer’den astıma, kalp hastalıklarından vereme kadar her türlü hastalığı daha hızlı tedavi olanağı sağlayacaktır. Angelina Jolie gibi ünlüler, kadınlarda en çok görülen meme kanseri için, genetik taramaları alarak kadınların ilgisini artırmaya yardımcı olmuştur.

Illumina’nın yeni modeli daha düşük fiyatlı bir cihaz olacak şekilde tasarlandı ve iki modelde sunuldu – NovaSeq 5000, 850.000 $ ve NovaSeq 6000 için 985.000 $.

aaa.jpg
NovaSeq 6000 by Illumina

 

Kaynakça

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s