Kitap Kurtları İçin Bir Otel

Kitap okumayı seviyorsanız eğer tatilleri de daha bi çok seviyorsunuzdur.  Daha tatil gelmeden okuyacağım kitapların listesini yapanlardanımdır ben. Bu cümlelerimden dolayı yanlış anlaşılmak istemem tabiî ki. Tatilde kitap okunur demiyorum ve demek istediğim boş zamanlarda kitap okunmalıdır da değil.

Kitap okuma alışkanlığı öyle bir şey ki resmen kitap okuma zamanını siz yaratıyorsunuz ve zaten bir ihtiyaç oluyor kitap okumak… Okumadan edemiyorsunuz.  “Boş zamanlarında ne yapıyorsun” sorusuna verilen “kitap okuyorum” cevabı beni her zaman rahatsız etmiştir…  Kesinlikle her zaman kitap okumak için çırpınan ve zaman yaratanlardan yanayımdır.

book-spines-viewed-from-above

Gel gelelim çevremizdeki insanların kitap okuyup okumadıklarına…  Kitap okumayı sevenlerden bahsetmeyeceğim bile ama şöyle bir istatistiklere baktığımızda işler hiç de iç açıcı değil.  Kitap okumanın benim için bir ihtiyaç olduğundan bahsetmiştim size ama Türkiye’de kitap ihtiyaç malzemeleri sıralamasında 235. sırada yer alıyor…  Boş zamanlarımızda kitap okumak değil de kitap okumak için zaman ve fırsat yaratmalıyız demiştim ama maalesef ülkemizde  1 kişinin kitap okumaya ayırdığı zamanın, bir Norveçli 300, Amerikalı 210, İngiliz ve Japon 87 katını ayırıyor ve son olarak ülkemizin %0.01’i, İngiltere ve Almanya’nın %11’i, Japonya’nın ise %14’ü sürekli kitap okumaktadır…

Sanırım bu oranlara bakarak düşünmemiz gerekiyor ve hangi konuda olursa olsun fikir-düşünce sahibi olabilmek için okunacak kitaba ve kitap okunacak zamana ihtiyacımız olduğu açıkça görülüyor… Şahsen ben kitap kurdu olmanın bir zararını görmedim…

f8082376-b6c5-4017-a469-89ebb7df32fc

Sürekli kitap okuyan kesimin Japonya’daki  oranı biraz daha yüksek olduğu için Tokyo’da kitap kurtları için düşünülmüş bir otel bana çok sempatik geldi. Sizlerle paylaşmak istedim.

Kitap Kurtları Çok Sevecek

“Book and Bed” adlı otel müşterilerine 1700 kitabın bulunduğu kütüphanenin arkasındaki ranzalarda konaklama fırsatı sunuyor.  İngilizce ve Japonca kitapların bulunduğu otelde  30 kişinin kalma imkanı var ve şimdiden kitap kurtlarının gözdesi durumunda. Benim çok ilgimi çekti ve bu kadar kitap arasında uyumanın insana vereceği keyfin düşüncesi bile beni heyecanlandırıyor.

Kitap ve sevgiyle kalın…

40db72ce-c74f-43ec-8410-9ab04af913a6

dadab4b1-cdf8-4cbc-b14f-f8923487de61

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s