Bilimde Aşk

Aşk,Kafka’nın Milena’ya,Nazım’ın Vera’ya yazdığı yeryüzündeki en güzel duygunun en masum halleriydi…şüphesiz.Kıskançlık adı altında kirletilmemiş bu kelimenin belki de yüzlerce birbirinden güzel tanımı yapılabilir.Herkes tarafından kabul edilmiş nesnel bir tanımı olmasa da bilimsel bir açıklamasının olduğunu hepimiz tahmin ediyoruz.

 

Peki nasıl aşık oluyoruz ve bunun aşk olduğunu nasıl anlıyoruz? Anlıyoruz işte deyip çapkınca gülümsemeyin,gelin beraber inceleyelim.

29d14b7c66b959eedacd062c563b54ad
by http://www.pinterest.com

Aşkı tanımlayan aşk hormonu diye bir hormon direkt olarak söylenemese de mutluluk hormonu,cinsel istek hormonu ,stres hormonu ve adrenalinden bahsetmek mümkün.

Nörobilimcilerin araştırmalarına göre aşık olan insanlarda beyindeki feromon ve tiroksin salgısında artış gözlenmiştir.Norepinefrin serotonin salgısı ise tuhaf davranışlara neden olmuştur.Bu salgılar dopamini arttırırken yan etkilerini de hesaba katmayı unutmamalıyız.Kalp hızındaki artış kalp krizine yol açabilir.Diğer görülmesi mümkün yan etkileri ise kan basıncında artış,iştah kaybı ve uykusuzluktur.

26b11d4ff6acdceb8ec339c31f44830f
by http://www.pinterest.com

Ama bir kalpte aşkın olmaması daha da kötü sonuçlanabilir.Biten aşklardan sonra yapılan yaralamaları,vurmaları ve intiharları hepimiz her gün duyuyoruz.Bir aşkın başlaması kadar bitmesi de gayet normaldir.Aşkın sona ermesinden dolayı doğan üzüntü norepinefrin salgısını arttırır,bu salgı sinirleri besler sonu malum öfke,kızgınlık ve hüsran…

Ama her aşk bitecek diye bir şey yok… Aşkın ağrı kesici özelliğini de hatırlatmakta fayda var.

Bilim,sanat ve aşkla kalın…

kaynakça

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s