Günübirlik Bir “Eski Foça”

İzmir’in kalabalığından, gürültüsünden uzaklaşmak için günübirlik bile olsa gidilmesi gereken yerlerden birisi Eski Foça. Mavide huzur bulduğumuz, baktıkça doyamadığımız, suyun berraklığıyla kendini alamadığımız bir yer burası.

Foça’ya girerken indiğiniz yokuşun solunda sizi tarihi yel değirmenleri karşılar. Ayakta kalan birkaç tanesini görebilirsiniz. Zaman içerisinde yıkılmaya yüz tutmuştur maalesef. Size tavsiyem yel değirmenlerin olduğu  yere çıkmalısınız. Tüm eski Foça ayaklarınızın altında. Çok güzel bir manzaraya sahip. Gezmeye, dolaşmaya nereden başlamalısınız sorusuna cevap verir nitelikte. Özellikle bahar aylarında, doğanın canlandığını, yeniden doğduğunu görebilir, hissedebilirsiniz.

Jpeg

Eski Foça denince insanların aklına ilk gelen balık ve balıkçıları oluyor. Çarşının içerisinden, çevredeki dükkânlara bakarak ilerlediğim yolda balıkçı heykeli karşılıyor beni. Balıkçı teknelerinin bir düzen içerisinde sıralanmış hallerini fotoğraflamadan geçmek olmaz. Bu küçük marinanın etrafından balık restoranları mevcut. Her türlü deniz mahsulü canlı, balık severlere servis ediliyor. Ahtapot, ıstakoz, karides, kırlangıç, çinakop ve daha bir sürü canlı… Ve İzmir’in olmazsa olmazı midyeyi burada görmemek olmaz.

Jpeg

Karnımı doyurduktan, enerjimi aldıktan sonra, kendimi ilçenin sokaklarını atıyorum. Eski Rum evlerinin arasına. Birden kendinizi eski zamanlarda yaşamış gibi hissediyorsunuz. Denizin tüm mavi tonlarını evlerde de görmek mümkün. Ege Denizi’nin bir yansıma gibi. Deniz kokusu sokakları sinmiş zaten. Evlerdeki panjurlar direk dikkati çekiyor.

Jpeg

Her yerde olduğu gibi buranın bir kalesi vardır. Bu kadar güzel yeri eski zamanlarda tabi ki de almak, fethetmek istemişlerdir. Bunun için kıyının hemen yanında Foça kalesi , diğer adıyla Beş Kapılar Kalesi mevcuttur. Bu kale 11. veya 12. yüzyılda inşa edilmiştir. Deniz ticaretinde önde gelen devletlerden olan Cenevizlilerin de eline geçmişti. Osmanlının Foça’yı almasından sonra şuan İzmir sınırları içerisinde yer alır.2013’de kale UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne dahil edilmiştir.

Jpeg

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s