Evlilik ve Stres Arası İlişki !

Evlilik: kimisi tarafından sabırsızlıkla beklenen yuva kurma olayı kimisi için adı bile geçtiğinde korkulan bir durum.

Sevgili okurlar bilim yalan söylemez ve evlilik konusunda söyleyecek bir kaç sözü var . Yapılan son bilimsel çalışmalar evli bireylerin bekar bireylere oranla “kortizol” hormonu seviyelerinin daha düşük olduğunu tespit etmiştir.

Kortizol stres hormonu olarak adlandırılmaktadır.Yani kısacası evli bireyler bekar bireylere göre daha mutludur denilmektedir.

Konuya sadece mutluluk veya stres olarak bakmak yerine insan sağlığı olarak yaklaşmak daha doğru olacaktır çünkü bildiğiniz gibi stresin insan sağlığı üzerine olumsuz etkileri saymakla bitmeyecek seviyededir.

image_4617-Married-People.jpg

 

 

Carnegie Mellon Üniversitesi tarafından yapılan çalışmada:

21-55 yaşları arasında 572 sağlıklı erkek ve kadının medeni durumları  ile kortizol, kortizol indeksi ve günlük kortizol ritimleri arasındaki ilişkiler incelenmiştir.

Sonuçlara göre evli katılımcıların 3 günlük test süresince diğer katılımcılara göre daha düşük kortizol miktarına sahip oldukları belirlenmiştir.

Aynı zamanda ekip tarafından kişilerin günlük kortizol ritimleri karşılaştırıldı. Tipik bir insanın kortizol miktarı uyandığı anda zirveye çıkıyor ve gün içinde bu değer giderek düşüyor.

Evli bireylerde bu düşüş diğer bireylere oranla daha hızlı gerçekleşmiştir ve bu durum kanser ve bir çok hastalıkla doğrudan ilişkilidir.

Bu testler  çoğunluk sonuçlarını içermektedir ve bireylerin sosyal, kültürel ve ekonomik bir çok faktörüne  bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir.

Sevgiyle kalın.

 

FullSizeRender.jpg

Kaynak

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s