İlham Kaynağı

 

Bildiğimiz üzere çevremizde gördüğümüz çoğu yapı, cihaz, kıyafet doğadan ilham alınarak yapılmıştır. Gelin bunlara bir göz gezdirelim.

Radar ile başlayalım. Radar yarasalardan ilham alınarak tasarlanmıştır. Gecelerin şahini olarak adlandırılan yarasa görme yetenekleri çok zayıftır. Herkes merak etmiştir. Görme yetenekleri zayıf olduğu halde gece nasıl görüyor sorusu akıllara takılmıştır. Bu canlıların yaydıkları titreşimler engellere çarparak geri döner ve bu yöntemle yönlerini ayarlarlar. Radarın çalışma prensibi de bu yönteme dayanır.

echobatty-600x473
by scroll.com.tr

Günebakan bitkisini diğer adıyla ayçiçeğini herkes duymuştur. Güneşin yön değiştirmesine rağmen her zaman güneşe bakarlar. MIT’ den 3 öğrenci, ayçiçeğinden ilham alarak güneş enerjisi panellerini neden böyle yapmayalım demişlerdir. Burada ki amaç güneşten daha fazla yararlanarak daha fazla enerji üretmektir, verimi arttırmaktır.Bunun  için yönlendirilebilen  bir güneş paneli için güneşi algılayabilecek  parçacıklar yerleştirmiştir. Bu mekanizma güneşli ve gölgeli yer arasındaki sıcaklık farkını temel alarak yön belirler. Böylece üretilen enerji miktarı artmıştır.

solarandwind1_fd341224-cdbf-438d-bba3-ac2312c074cf
by tarim.com.tr

Çok rüzgar alan yerlerde rüzgar türbini görmüşsünüzdür. Bilinenin aksine ne kadar hızlı dönerse  o kadar verimli enerji üretir değildir. Yüksek hızda, türbin daha az verimli  olurlar. Paris-Sorbonne Üniversitesi’nden fizikçi olan Vincent Cognet, optimum güç seviyesinin orta derecede dönme oranlarından geldiğini söylüyor. En verimli şekilde güç üretebilmeleri için, rüzgar jeneratöre doğru miktarda tork uygulamak için bıçaklarına doğru “vida adım açısı” ile vurmalıdır. Böcek kanatlarında bu problem yoktur.  Arıların ve yusufçukların kanatları esnek oldukları için aerodinamik yükü uçuş yönünde yönlendirerek gücü arttırırlar. Ve doğal olarak rüzgarda büküldükleri için hasarı önlemek için sürüklenmeyi en aza indirmek gerekir..Bu esnekliğin rüzgar türbinlerinin verimliliğini artıracağını görmek için Cognet ve ekibi, küçük ölçekli prototipler denemeleri yapmıştır. Bu denemeler sonucunda orta derecede esnek malzemelerin %35 e kadar daha fazla güç üretmiş ve daha iyi performans sağlamıştır..p_20161014_161551_bf3

Sarmal halde bulunan çelik halatlar, tendonların birbirine karışmayan, dayanıklı yapısından esinlenerek tasarlanılmıştır.

blog2buyukk
by global çelik

Kaynakça

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s