Yaşamak Bir Sanattır

Kendinize zaman ayırmayalı ne kadar oldu? Sinemaya, tiyatroya gitmeyeli ? Sesiniz çok kötü olsa dahi avaz avaz şarkı söylemeyeli ? Peki ya heyecandan kalbiniz duracak gibi olmayalı ne kadar oldu ? Siz ne zamandır eksik yaşıyorsunuz ?

Evet dostlar yaşamak bir sanattır ve siz bu dünyada eşi benzeri olmayan bir sanat eserisiniz.  Hayatta ilk olarak bunun bilincinde olmalı ve vaktimizin çok olmadığını zamanın koşarak geçtiğini unutmamalısınız.

Bendeniz hayatı tecrübelerle dolu bir düşünür veya yazar değilim ama inandığım bir kaç düşünce var yaşama dair sizinle bunları paylaşmak isterim.

  • İlk olarak zamanla başlamak istiyorum;

images.jpg

Geçmiş, gelecek ve şu an.Size anı yaşayın gibi klasik sözlerde bulunmayacağım zira hayatımız için zaman kavramı çok önemli bir konumda.Geçmiş bizim için yol gösterici bir kaynak olarak duruyor, geçmişte ne yaşadığınızı ne hissettiğinizi ve bunun sonucunda ödediğiniz bedelleri kimse sizden daha iyi bilemez.Geçmişimizde yaşadığımız iyi veya kötü tecrübelerimizin hepsine sahip çıkıyoruz ve hepsinden dersler alıyoruz. Gelecek içinse her zaman umutla bakıyoruz ve yarın güneşin yeniden doğacağını yepyeni bir güne başlayacağımızı unutmuyoruz. Diğer bir düşünceme gelecek olursak

  • Pozitif ve güler yüzlü bir birey olmak;

smiling-baby.jpg

Stresin hayatımıza olan etkisini bilmeyen yoktur sanırım.Tüm hastalıklar ve kötü olan her şey strese bağlı durumda.Şanslıyız her şey gibi bununda bir zıttı var “mutluluk” . Biliyorum hayatın zor ve strese daha yakın olduğunu ama mutlu olmak mutluluğa dair bir kıvılcım bulmak bize kalıyor.Hayatın güzel bir anını yakalamak: rüzgarla dans eden kuşlarda, deniz kokusunda, yeni başladığınız romanda, annenizin kolları arasında ve dahası…Size güç verecek , “hayat ağacınız” olacak olan her neyse : sizin mutluluğunuz.

  • Son Olarak Hayallerimiz;

04bbdc70ece9a62a954d561b7da2e95c.jpg

 

Burada değineceğim nokta gelecek kaygısı yaratacak cinsten hayaller değil. Tabi ki mesleki hayallerimiz vs. olacak onlar eğitimle ilgili onlara değinmiyorum,  benim söylemek istediğim ilerde çıkmak istediğiniz bir Avrupa turu, yazın okuyacağınız kitaplar, doğayla iç içe yapacağınız bir kamp gibi küçük veya büyük sizi hayata bağlayacak günlük yaşantınızda size destek olacak hayaller.

Siz bir sanat eserisiniz, bu eseri oluşturan notalarınıza, renklerinize  ve sizi siz yapan ne varsa sahip çıkın.Kimsenin zamanınızı, gülen yüzünüzü, hayallerinizi çalmasına izin vermeyin.

Sanat ve bilimle kalın…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s