Yaz Dostum

Bazen insan yazmak istiyor, içini dökmek istiyor. Kağıda bir şeyler karalamak istiyor. Her zaman insan destek olacak birini bulamayabilir. Bir şekilde bunu aşmak istiyor. Derdini ve devasını bembeyaz, saf ve temiz kağıtta buluyor. Öyle umuyor, olmasını istiyor. Çoğu yazar, şair böyle mi başladı ki yazmaya? Söyleyemediklerini söyleyerek mi? O sanat eserlerini bu şekilde mi insanlarla paylaştı? Sevgiliye yazılan şiirler, vatana olan sevgi veya kahramanlıklar… Duygulara aracı oldu. Kimi, dudaktan dökülemeyenler için, bir ilaç oldu yazmak, kimi için öfkesini dindirmek, sakinleştirmek için. Rahatlatmak da diyebiliriz, ruhunu dinginleştirmek. Kimi için de uzaklarda olan yar için özlem dolu, aşk dolu gazeller, kasideler. sair-ve-siirÖyle bir şey ki yazmak, bir lâl’ı konuşturabilir, bir âmâyı gördürebilir. Aslında sınırları zorlamaktır yazmak. Ucu görmek. İlla da anlaşılmasına gerek yoktur. Bazen seni kimse anlamadığı için yazarsın. F.Nietzsche demiş ki “İnsan yazarken sadece anlaşılmak için değil. Muhakkak ki aynı zamanda anlaşılmamak da ister.”

untitled-11

Kimse anlamayacaksa neden yazayım ki sorusu takılabilir aklına. Kimse anlamıyor olabilir ama sen anlıyorsun yetmez mi 🙂 Senin kalemin, senin düşüncen. Azıcık da okuyan düşünsün ne yazdığını, ne demek istediğini. Zorlasın aklını. Yazmak kadar okumak da zordur çünkü. Yazılanı anlamak.

Demek o ki her zaman yazabilirsiniz, size kalmış o. İster ilham bekleyin ister başka bir şey ama zorda kaldığınızda sıkıntıya kapıldığınızda, bir beyaz kağıt ve kalem var hayatınızda. Bir kurtarıcı misali.

Ben yazamıyorum gibi bahaneler de üretebilirsin, onun için de okumalısın ki, yazmak için malzemen olsun.

the-long-library-in-trinity-college-dublin2
Old Library Trinity College

Okumak, anlamak ve yazmak dileğiyle…

2 Comments

  1. Kimi zaman çok gereksiz görünen ayrıntılar yıllar sonra çok anlam ifade edebiliyor. Ve ne yazık ki bunların sadece yazılanları baki kalıyor. Öte yandan, “İşte bu anı unutamam” deyip de unuttuğum yüzlerce “an” var. Aynı zamanda sırlarını keşfetmeye çalıştığım beynimiz o kadar güzel oyunlar oynuyor ki bize; bazen de yarı yolda bırakıyor bizi… Keşke yazsaydım, en azından birazını.

    Liked by 1 kişi

    1. Bibalonbijoje ekibi olarak hakkinda “güzel yazilar” yazabileceginiz “güzel anlariniz” olmasi dilegiyle.. Değerli yorumunuz ve desteğiniz icin teşekkürler 🙂

      Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s