Gıda Sektörü ve Endüstri 4.0

Hayatımızın devamını sağlayabilmek için enerji ihtiyacımızı beslenerek karşılıyoruz.Temel ihtiyacımız olan beslenme ile gıda sektörü arasındaki ilişkiyi ve gıda sektörü ile endüstri 4.0 arasındaki ilişkiyi incelemeye ne dersiniz?

Her geçen gün beslenmedeki talep artışı gıda sektöründe gelişmeye neden olmuştur.Sizlere gıda sektörü ve endüstri 4.0’ı direkt anlatmak yerine bundan önceki endüstri 4.0 ve karanlık fabrikalar hakkındaki yazılarımla genel bilgiler vermeye çalıştım ki aradaki bağlantıyı rahatça kurabilelim.Peki şimdi gelelim konumuzu incelemeye…

resim2
by trendland.com
Biraz eskilere gidecek olursak,gıda işleme tekniklerinde sık kullanılan tuzlama, kürleme ( kürleme; etin korunması için ürünün her tarafına tuz ya da nitrat, nitrit,şeker,baharat ve çeşitli katkı maddelerinin dağıtılmasıdır.),dondurma,kurutma,asitleme ve tütsüleme (tütsüleme; çoğunlukla et be balık ürünlerinde,ürünleri korumak ve antimikrobiyal ve antioksidan etki sağlamak için uygulanan işlemdir,dumanlama.)  yöntemleri teknolojiyle beraber gelişme göstermiştir. Günümüzde tarımda kullanılan birçok yöntem artık teknolojinin emrindedir.Buradan makineleşmenin  tarımdaki etkisini tahmin edebiliriz! Tarım demişken burada bir parantez açmak istiyorum,tarım ile ilgili konularda farklı fikirleri merak edenlere Yuval Noah Harari’nin ünlü kitabı Sapiens’in II.Kısım’daki Tarım Devrimi bölümünü okumanızı tavsiye edebilirim. Pekala parantezi kapatıp konumuza devam edebiliriz.

resim1
by endustri4.0.com

Makineleşmenin etkisiyle ve karanlık fabrikalarla bağlantılı olarak gelecekteki gıda fabrikalarının akıllı ve çapraz bağlantılı olacağını söylemek şaşırtıcı olmasa gerek. Böylece kaynak verimliliği sağlanacak,ihtiyaç odaklı üretim yapılacak ve teslimat esnekliği ile satışlarda artış gözlenecektir. Bunun farkında olan ülkeler 4.Sanayi Devrimi alanında ciddi yatırımlara başlamıştır.

Bu strateji ile hareket etmek isteyen şirketler öncelikle bulut sistemi veya veri  keşif platformalarının durumunu gözden geçirmelidir.

Gıda sektöründe en önemli konu raf ömrünün takibidir. Gıdanın raf ömründeki sorunları elektronik izlenebilirlik ile çözüme kavuşturmak mümkündür.

Peki bu nasıl sağlanıyor? diyecek olursanız hemen cevaplayalım. Bu,bilgi-bilişim teknolojisiyle (IT-Information Technologies) mühendislikten faydalanmaktır. Ve buradan işletmelerin donanımlı mühendislere yatırım yapacağını unutmamak gerek. Bir Amerikan firması olan AECOM genç mühendislerin bu alandaki bilgi ve becerilerine katkı sağlamaktadır.

Gıda sektöründe 4.Sanayi Devrimi, işletmelerin birlikte çalışılabilirlik planıyla, üretim tesisini tedarik zincirini bağlayarak pazara daha hızlı ürün almasını sağlamaktadır  böylece artan talebe hızlı bir şekilde ulaşılmış olur.

Endüstri 4.0’ın hayatımızın her alanını nasıl etkilediğini artık açıkça görebiliyoruz biz mühendislere düşen görevler bu gelişmeleri takip etmek ve kendimizi donanımlı bir hale getirmektir.

Sanat ve bilim sizinle olsun…Meraklı kalın.

kaynakça

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s