Chia Tohumuna Merhaba

Chia Tohumu Nedir?

Günlük hayatınıza dahil edebileceğiniz bitkisel bir üründür chia tohumu. Mayalarda chia “güç” anlamına gelmektedir ve yüksek enerji kaynağı olarak bilinir. 100 gr chia tohumunun besin değerleri aşağıda görülmektedir.

chia

Ağırlığının 10-12 katına kadar su çekme özelliğine sahip olan chia tohumları suda bekletildiği zaman jel kıvamı oluşturur  ve böylece uzun süre tokluk hissi sağlayarak kilo vermeye de yardımcı olur. İçerisinde chia tohumları bulunan ekmek tükettiyseniz sağladığı tokluk hissini fark etmişsinizdir. Yüksek magnezyum ve fosfor deposu olan chia tohumu, sıvı elektrolit dengesinin sağlanmasında önemli bir kaynaktır. Bilişsel fonksiyonlarda ve görme fonksiyonlarında da önemi çok büyüktür.

Chia-Pudding_PS_2.jpg

chia-tohumu-nedir-nasıl-yenir.jpg

Eklendiği yiyeceklere tat ve doku değişikliği vermeyen bu tohumlar, tatlı ya da tuzlu şekilde tüketilebilir. Chia tohumunun demir içeriği çiğ ıspanaktan yaklaşık 3 kat daha fazladır. Antioksidan bakımından yaban mersininden daha çok antioksidana sahiptir. 1 su bardağı süte göre 5 kat daha fazla kalsiyum içermektedir. Kan basıncını azaltan bu tohumların, yapılan araştırmalarda sinir sistemi bozukluklarını önlediği görüşmüştür. İçerdiği yüksek lif ve protein oranıyla eğer sağlıklı beslenmek istiyorsanız günlük listenize chia tohumunu ekleyebilirsiniz. Sağlıkla kalın…

Reasons-to-Add-Chia-Seeds-to-Your-Diet.jpg

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s