Kan Olmadan Şeker Ölçümü

Son zamanlarda teknolojinin gelişmesiyle giyilebilir teknolojik ürünler hayatımızda sıkça karşımıza çıkmaktadır. Akıllı saatler, akıllı bileklikler, sanal gerçeklik gözlükleri ve daha niceleri. Peki, bu aksesuarlar neden sağlık alanında da olmasın. Giyilebilir teknolojiyi sağlık alanında da kullanmalıyız.  Anlık sağlık bilgilerimizi ölçen bir sistem mesela, veya vücudun o anlık tükettiği enerji miktarını ölçen bir yazılım.

 

 

Gelelim konumuza, dünya genelinde her 11 kişiden 1’i diyabet hastalığına yakalanmış durumda. Maalesef bu sayı gittikçe artmaktadır. Hastaların şeker takibi çok önemlidir. Hastalığın seyrine göre ilaç dozu değiştirilebilir veya daha etkin bir ilaca geçilebilir.Bildiğimiz üzere kan şekeri ölçümü, basit bir mekanizması olan glukometre    (şeker ölçüm cihazı) ile ölçülmektedir. Bu işlem gerçekleşirken hastadan 1 damla kan alınır. Bazen bu durum ağrılı ve acılı olmaktadır.

kapak1
by diyabet.gov.tr

Alternatif olarak geliştirilen bir sistemle, kan olmaksızın terden, glukoz ölçümü yapılmaktadır. İnsan cildi üzerinde yerleştirilen şerit şeklinde yumuşak biyoelektronik malzemeler kullanarak terin elektrokimyasal analizi gerçekleştirme prensibiyle çalışır. Kolumuza takılan bu cihazla glukoz ölçümümüz kolaylıkla gerçekleşir.

Daha nice çığır açan çalışmalar yapılması dileğiyle…

 

 

Kaynak

 

 

1 Comment

  1. Geri bildirim: tabletkitabesi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s