Tükenen Kaynağımız “Su”

Su;

Yokluğu: ölüme, savaşlara, imparatorlukların yıkılmasına neden olmuş, canlılığın en önemli yapı taşlarından. Örneğin:

  • Vücudumuzun ortalama ¾ ünü oluşturur,
  • Su vücudumuzda olmazsa enerji üretim süreci gerçekleşemez,
  • Kanımızın %80-85 ‘ini oluşturur..

Kısacası su olmadan vücudumuzun işleyişini sürdürmesi malesef imkansız.Ek olarak günlük hayatımızda da su olmazsa olmazlarımız arasında.

 

....

 

Sağlıklı bir yaşam için günlük ortalama 3 litre su içmemiz gerekmektedir. Tabi bunu ancak yeterli içme suyu kaynağına ulaşabiliyorsak gerçekleştirebiliriz…

Maalesef şu anda siz bu yazıyı okurken dünyanın birçok yerinde insanlar içme suyuna ulaşamadığı için hayatını kaybetmekte.

BM raporuna göre 2025 yılında dünya nüfusunun %14’ünün su kıtlığı yaşaması beklenmektedir.

..

 

Su kıtlığı, birçok hükümet ve toplum için çözülmesi gereken sorunların başında gelmektedir ve bilim dünyasında buna yönelik birçok araştırma yapılmaktadır.

Filtrasyon sistemleri ve deniz suyundan içme suyu elde etme prosesleri kullanılmaktadır, fakat çalışmalar insan nüfusundaki hızlı artışa, iklimsel değişikliklerin hızına yetişememekte ve tüm bireylere (özellikle ekonomik açıdan zayıf toplumlara) tam anlamıyla eşit ölçüde fayda sağlayamamaktadır.

Özellikle grafenden elde edilen membranlar (zar yapısı) tuzlu suyu arındırma ve içme suyu elde etme işlemlerinde kullanılmaktaydı fakat tam anlamıyla verim sağlanamıyordu.

170403193120_1_540x360
Grafen Membranı (via: Manchester University)

Bunun temel sebebi süzme işlemi devam ederken suyun etkisiyle grafenin şişmesi ve zar yüzeyindeki genişleme sonucu suyla birlikte küçük tuzlarında geçmesiydi.

Manchester Üniversitesi’ndeki ekip geçtiğimiz günlerde,  önceki araştırmalarında belirledikleri şişme sorununu önlemek için bir strateji geliştirdiklerini ve membran gözenek boyutunu kontrol altına almayı başardıklarını duyurdu. Bunun sonucunda ise tamamen güvenli suya eski yöntemlere göre çok daha kolay bir şekilde ulaşma potansiyeli elde edilmiş oldu.

Ekip bu yöntemle tuzdan arındırma çalışmalarında verimliliğin artacağına inanmakta. Ek olarak, üretim maliyeti ve yöntem kolaylığından ötürü gerekli finansal altyapıya sahip olmayan ülkelerinde bu teknolojiden faydalanması beklenmektedir.

İçtiğimiz suyun tek damlasının bile kıymetli olduğunu ve tek damla için onlarca insanın çektiği zorlukları unutmamamız dileğiyle…

Su, Sağlık ve Bilim Sizinle Olsun…

 

 

Kaynak:

  1. Jijo Abraham, Kalangi S. Vasu, Christopher D. Williams, Kalon Gopinadhan, Yang Su, Christie T. Cherian, James Dix, Eric Prestat, Sarah J. Haigh, Irina V. Grigorieva, Paola Carbone, Andre K. Geim, Rahul R. Nair. Tunable sieving of ions using graphene oxide membranes. Nature Nanotechnology, 2017; DOI: 10.1038/nnano.2017.21

  2. University of Manchester. “Graphene sieve turns seawater into drinking water.” ScienceDaily. ScienceDaily, 3 April 2017. <www.sciencedaily.com/releases/2017/04/170403193120.htm>.

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s