İlginç Sanat Eserleri ve Sanata Bir Bakış

Sanat, en genel anlamıyla yaratıcılığın ve hayal gücünün ifadesi olarak anlaşılmaktadır. Tarih boyunca neyin sanat olarak adlandırılacağına yönelik fikirler sürekli değişmiştir. Günlük hayatta çok basit ve net gözüken kavram -sanat- günümüzde hala daha akademik çevrelerde tartışmaların konusudur. Sanata dair ünlü isimlerin farklı görüşleri bulunmaktadır:

  • Başat Biçim Görüşü (Clive Bell) (1914)

Bu görüşe göre önemli olan eserin çizgi, şekil ve renk bakımından kendi içinde uyumudur ve temsilin (eserin ifade ettiği konu) sanatsal beğeniye etki etmediğini söyler. 20. Yüzyılda ünlü sanatçıların estetik nesnelerden  (güzel görünümlü eserler) ziyade kavrama önem veren eserleri sayesinde bu görüş günümüzde ilk zamanlarında olduğu kadar etkili değildir.

  • Sanatın Duyguların Dışa vurumu Olduğu Görüşü (R.G. Collingwood) (1938)

Sanatın temel olarak duyguların yaratıcı ifadesi veya dışa vurumu olduğu söylenmiştir. Örneğin bu görüşe göre Rönesans eserleri sanatçının duygularını yansıtmak yerine dinsel duygular uyandırmak amacıyla yapıldığı için sanat eseri olarak sayılmamıştır. Bu görüş sanatın tanımlanması konusunda çalışılmasının ve tartışmaların ne kadar haklı olduğunu göstermiştir.

  • Neo-Wittgenstein’cı Görüş (Morris Weitz) (1956)

Sanatı açık bir kavram ve tanımlanamaz olarak görmektedir. Örneğin bu görüşe göre Fry, Bell, Tolstoy, Croce ve Collingwood gibi kuramcılar kendi kişisel sanat görüşlerini ifade etmekten öteye geçememişlerdir der ve bu nedenle sanatın tanımlamaz olduğunu öne sürmektedir.

  • Kurumsal Sanat Görüşü (George Dickie) (1974)

Weit’in sanat kuramını reddeder ve sanatın tanımlanabileceğini ileri sürer. Sanat Eseri, bilinçli olarak insan elinden veya fikrinden çıkmadır ve  sanat dünyası adına hareket eden kişi ve kurumlarca eserin bazı kısımlarında fikir birliğine varılmış ve beğeni kazanmaya aday olmalıdır denir.

 

Sanatın ve eserlerin değerlendirilmesinde onlarca farklı yaklaşım olmasına karşın temel olarak bu görüşler üzerinden ilerler. Herkesin sanat anlayışı veya sanat yaklaşımı farklı olabilir ki bu bizi biz yapar zaten.

Tanımlamalar bir kenara dursun, şimdi sizlerle benim için ilginç ve etkileyici gelen bir kaç modern sanat eserini paylaşmak istiyorum. Hem belki bu sanatçılar ve eserleri sanata bakış açımızı biraz daha etkilemeyi başarır.

 

KATE MccGWIRE

Sanatçının güvercin tüylerini sabırla işleyerek ürettiği eserler. Eserlere dokunmak ve elimi eserlerin üzerinde gezdirmek istiyorum, bu his sadece bana gelmedi değil mi ?

 

Sanatçıyı yakından incelemek isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

 

LUKE JERRAM

Kendisi bir virolog olmamasına karşın virüslere olan ilgisi ve onların şekillerinden tasarladığı cam eserler gerçekten etkileyici.

glass-ecoli-virus-luke-jerram
via lukejerram.com

artist-luke-jerram-glass-microbiology
via lukejerram.com

deadly-viruses-made-of-glass-by-luke-jerram
via lukejerram.com
Sanatçıyı yakından incelemek isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

CECELIA WEBBER

İnsanların farklı şekilde pozlar vermesi ve bu pozlardan yapılan çiçekler. Beğenmemek elde değil gerçekten örüntüler ve renklerin uyumu şahane. İnce detaylar sizin dakikalarca esere bakmanızı ve her geçen saniye yeni bir ayrıntıyı görmenizi sağlıyor. Tavsiyem resimleri büyütüp birde yakından bakmanız 🙂

 

Sanatçıyı yakından incelemek isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

PEI-SAN NG

Sanatçının kibrit çöplerini kullanarak yaptığı eserler, ve kibritlerin yanması sonucu oluşturduğu renk geçişleri görmeye değer.

Sanatçıyı yakından incelemek isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

DOMINIC WILCOX

Alüminyum folyoları kullanarak sanat eseri elde etmek gerçekten ilginç. Gördüğüm zaman ilk aklıma gelen yüzüne folyolarla baskı uygulayarak yaptığıydı fakat öyle değil, eserlerini yüzünün alçı kalıpları üzerine basarak elde etmiş. Gerçekten ilginç ve alışılmışın dışında bir yöntem.

Sanatçıyı yakından incelemek isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

JENNIFER MAESTRE

Sanatçının renkli kalemlerden elde ettiği eşsiz eserler sizinle:

Sanatçıyı yakından incelemek isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

 

GUIDO DANIELE

Son olarak el sanatından yapılmış eserler sizlerle, en beğendiğim bölümü sona bıraktım sevgili okurlar. Sanırım bu bölüm biraz da hayvanlara olan sevgimden ötürü önemli bir konumda benim için.

Sanatçıyı yakından incelemek isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

 

Sanat ve bilim sizinle olsun sevgili okurlar, mutlu pazarlar 🙂

 

 

 

 

Kaynak

Adajian, Thomas. “The Definition of Art: Historical Definitions”. Stanford Encyclopedia of Philosophy.

Dickie, George (1997). Introduction to Aesthetics. New York & Oxford: Oxford University Press. ISBN 0195113047.

Warburton, Nigel (2003). The Art Question. New York: Routledge.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s