Beslenme Üzerine

Gıdalar üzerindeki etiketleri okumaya ve içeriklerine göz atmaya meraklıysanız bir süre sonra beslenmenizde ufak ufak köklü değişiklere gidebilirsiniz.Gelin beraber inceleyelim.

Çevremizdeki insanlara göz attığımızda özellikle beslenme alışkanlıklarına dikkat ettiğimizde bilinçli bir şekilde hareket ettiklerini söyleyemeyiz.Her gün aldıkları şeyler alışkanlıklarına dönüşmüştür ve ‘Ne yiyorum?’ diye düşünmeden alışveriş yaparlar,aslında bir çoğumuz gibi…

Gıdalarda ‘etiket okuma’dan kastettiğimiz  son tüketim tarihi değil,STT elbette ilk okumamız gereklerden ama bizim bahsettiğimiz gıdaların içeriğine ne katıldığından haberdar olmaktır.’İçindekiler’ kısımlarına göz attığımızda bir çok içerikle karşılaşırız ve hangi içeriğin sağlığımızı nasıl etkilediğini birçoğumuz bilemeyiz.Ama aslında ilk adımı ambalajlı gıdalardan uzak durmaya çalışarak atabiliriz yani seri üretilmiş paketli gıdalar… Evet hepsinin tadı çok güzel ve farklı farklı şekillerde karşımıza çıkıyorlar ama ne yazık ki sağlığımıza olan etkileri o kadar güzel değildir.

 

Bu içerikleri nereden bilebiliriz diyorsanız ilk olarak glisemik indeksi düşük gıdaları tercih ederek başlayabiliriz.Glisemik indeksi tanımlayacak olursak; glisemik indeksi yüksek gıdalar kan şekerimizi çok hızlı bir şekilde yükseltir ve çok çabuk bir şekilde düşürür bu yüzden tatlı ürünler yedikten bir süre sonra tekrar tatlı şeyler yeme ihtiyacı hissederiz.Ve bize kilo olarak geri dönerler.Bu yüzden glisemik indeksi yüksek reçel,bal,bisküvi ve kurabiyelerden uzak durmaya özen göstermeli diğer taraftan gıdalara eklenmiş tuz ve sağlıksız yağlardan uzak durmaya dikkat etmeliyiz.

Etiket okumayı öğrenmeliyiz

Paketli ve seri üretilmiş gıdaların içeriği hakkında kendinize yeni bilgiler katın.

Yeşili hayatımıza dahil etmeliyiz

Mevsim sebzeleri ve mevsim meyvelerinden neyi seviyorsanız öğünlerinize onları ekleyin.

Tabağınızı gökkuşağı gibi renklendirmeliyiz

Tatları açısından bir araya getirebileceğiniz ve besin değerini yüksek tutabileceğiniz yeni bir çok seçenek oluşturabilirsiniz

Doymuş yağları azaltmalıyız

Tereyağı, peynir ve kırmızı etteki doymuş yağ yerine zeytinyağı, kanola yağı ,fındık yağı tercih etmelisiniz.

Alkol tüketimini sınırlandırmalıyız

Beslenmemize dikkat ederken elbette içeceklerimizi de doğru bir şekilde seçmeliyiz ve alkol tüketimini dozunda almalıyız özellikle karışım içecekleri yani şekerli içeceklerden uzak durmalıyız

Tuzu azaltmalıyız

Yemeklerimizi baharatlar, bitkiler ya da sirke ile lezzetlendirmeliyiz.

Tam tahıl ürünlerine yönelmeliyiz

Alışverişlerimizde özellikle ‘tam’ tahıl ifadesine dikkat etmeliyiz ve içeriğine dikkat etmeliyiz

Kırmızı et tüketimini sınırlandırın

Kırmızı et yerine balığı tercih etmeliyiz ya da vejetaryen proteinler de tercih edebiliriz. Kinoa ve chia tohumu seçeneklerimiz arasındadır. Kuru baklagiller de her zaman vazgeçilmez bitkisel proteinler arasındadır.

Bugün bir farklılık yaparak beslenmemizi gözden geçirelim ve yediklerimize özen gösterelim unutmayalım ki ne yersek oyuz.

Bilim,sanat ve sağlık dolu bir gün olsun…

kaynakça

kaynakça

1 Comment

  1. Geri bildirim: tabletkitabesi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s