Nostaljik Duygular

Siz de zaman zaman geçmişe dönmek istiyor musunuz? Her şeyin daha sade her şeyin nostaljik olduğu zamanlara… Ben o dönmek isteyenlerdenim. Eski anların tadına, kokusuna doyamayanlardanım. Hatırlar mısınız? Anneanne evlerinde büyük sandıklar olurdu içinde yaşanmışlık olan. İlla ki karıştırırdım, bir deftere rast gelirim belki el yazısıyla bir günün en güzel anları not edilmiştir ya da sayfalar arasında kurutulmuş bir çiçek bulurum diye. O çiçekte kim bilir hangi heyecanlar hangi gülüşler vardı. Köşede dururdu dikiş makineleri, salonun kapısından müzik sesleri gelirdi. Gramafonda dönerdi plaklar ne de güzel gelirdi kulağa eski şarkılar. Raflarda kim bilir kaç kez okunmuş, sayfaları sararmış kitaplar. Hala kendimi sahaflarda kaybederim. İncelerim eski kitapları arasından bir fatura çıkar kimisinin, kimisinin de bir not kağıdı tatlı tariflerinin yazılı olduğu… Güler geçerim ve o anın güzelliğine doyamam.

cute-dogs-vintage-photo

Gelin şimdi de birlikte “Nostalji” kelimesini irdeleyelim. Geçmişi 17. yüzyıla dayanıyor ve aslında “nostalji” kelimesi Yunanca kelimeler olan “eve dönüş” anlamına gelen ‘nóstos’ ve “ağrı” anlamına gelen ‘álgos’ kelimelerinin birleşiminden meydana geliyor. İlk defa tıp doktoru olan Johannes Hofer tarafından ana vatanından uzakta savaşan askerlerin vatan özlemi çekmelerinden dolayı melankolik hale gelmeleri sonucunda, tedavi gerektiren hastalık olarak tanımlandığı da edindiğim bilgiler arasında. 19. yüzyıldan sonra bu kavramın hastalıkla ilişkili anlamı bir kenara bırakılarak mekan ve zaman olarak ele alınıyor. Günümüzde ise “geçmişe özlem”olarak tanımlandığını görüyoruz ve aslında bizi kendi geçmişimize bağlıyor farkında olmadan…  Hem geçmişimize bağlıyor hem de zaman zaman yaşadığımız nostaljik duygular  kendi kimliğimizi korumamızı sağlamak için gelişen bir savunma mekanizması aynı zamanda.

İngiltere’de Southampton Üniversitesi’nde 172 öğrenci arasında yapılan bir araştırmada %79’unun haftada bir, %16’sının ise her gün nostaljik duygular yaşadığı belirlenmiştir. Araştırmacılar aynı zamanda öğrencilerden ilişki kurma kapasitesi, duygular konusunda başkalarına karşı dürüstlük ve arkadaşlarına duygusal destek sunma becerisi bakımından kendilerini değerlendirmelerini istiyorlar ve nostaljik duygular besleyenlerin bu konularda oldukça iyi oldukları ortaya çıkıyor. Araştırmalar sonucunda elde edilen sonuçlardan bir diğeri ise nostaljik duyguların kendimize olan saygımızı da arttırdığını gösteriyor.

bbb10817nostaljiradyo.jpg

Bu tarz araştırmaların yanı sıra sosyal medyanında gündeminden düşmeyen “ne günlerdi” anlamına gelen (throwback thursday) #tbt  etiketi ile geçmiş zamana yönelik paylaşımlar bu özlemi yansıtıyor.

İçimizdeki geçmişe özlemin daha da yoğunlaştığı bugünlerde mutluluk geçmişte sarıp sarmalanmış haliyle duruyor ama ileride de yaşanacak günlerin en güzelleri… Nostaljik duyguların yüreğinizden eksik olmamasını ve bol #tbt’lerin olduğu günler dilerim. Nostaljiyle kalın…
typewriter-2095754_960_720

KG-040815-plaklar-1-737-737x357

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s