Erken Doğum Kesesi Hayat Kurtarıyor !

Erken doğum hepimizin bildiği gibi 36 gebelik haftası tamamlanmadan önce bebeğin doğumunun gerçekleşmesi olayıdır, preterm (zamanından önce ya da erken doğum) adı verilir. Zamanından önce doğan bebekler ise prematüre yani olgunlaşmamış olarak adlandırılır.

Prematüre bir bebeğin organları ve vücut sistemi özellikle akciğerleri yeterli seviyede olgunlaşmadığı için fonksiyonlarını yerine getiremez ve bebeğe yoğum bakım uygulanması gerekir, yoğum bakımın yeterli olmadığı durumlarda ise maalesef erken dönemde bebeğin ölümü gerçekleşir. Erken dönem bebek ölümleri arasında erken doğum en ön sırada yer almaktadır.

281120142136593865192.jpg
via aksam.com.tr
Erken doğum, tanısı geç olmadan yapılabilirse durdurulabilir, bu sebeple anne adayının erken doğum hakkında bilgi sahibi ve belirtilere karşı duyarlı olması gerekmektedir.

Anne dikkatinin ve bilgisinin yeterli olmadığı durumlarda ise bilim insanları için 60 yıla aşkın süredir araştırma konusu olan “yapay rahim” son günlerde tekrar gündeme geldi.

Araştırmacıların kuzularla yaptığı yeni çalışma prematüre bebeklerin yapay bir rahimde gelişmeye devam edebileceğini söylüyor. Tabi ki bir bebek için daha kompleks bir kese gerektiği ve bazı olumsuzlukların olduğu bir gerçek ama ekip çalışmalarının geleceğinden umutlu.

Çalışmanın görselini yakından inceleyelim ardından zorluklarına ve bilim dünyasından konuya dair görüşlere göz atalım:

042517_TI_artificial-womb_main.jpg
via Sciencenews.com
Sol taraftaki kuzu gebeliğin 107. Gününde, bu süre insan için 23-24. Haftalara denk gelmekte. Sağ tarafta ise aynı kuzunun 28 gün sonraki görüntüsü bulunmakta. Ekip bu tarz bir kesenin prematüre bebeklerin anne bedeni dışında hayatta kalabileceğini söylüyor.

Ekip bu konu için bir çok bilim insanına göre fazla hayalperest çünkü onca zorluğa ve engele rağmen 3-4 yıl içerisinde çalışmaların başarıya ulaşacağını ve 5 yıl gibi bir süre içerisinde kullanılabileceğine inanıyorlar.

Peki bilim dünyası ne diyor ?

görüşlerin-birleşmesi-660x330.jpg

Philedelphia Çocuk Hastanesi Pediatrik Cerrahı Flake : Bu konunun insanlığın tanklarda yetiştiği bir bilim kurgu senaryosu gibi olmadığını ve sonucunda teknik ve biyolojik engeller ile karşılaşacağını, 23 haftadan daha genç prematürenin kurtarılmasının mümkün olmayacağına belirtiyor.

Michigan Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatrik Cerrahı George Mychaliska : Kendi ekibinin on yıl boyunca yapay bir plasentada yaşam üzerine çalıştığını belirtiyor ve 28 günlük gelişimin çok etkileyici olduğunu söylerken kuzularda işe yarayan bir tekniğin söz konusu bebek olduğu zaman etkili olmama ihtimali üzerinde duruyor. 23. Haftada gerçekleşen doğumların %70 oranında ölümle sonuçlandığını belirtiyor ve en büyük sorunun akciğer kaynaklı olduğunu, hayatlarını kurtarmaya yönelik bu çalışmaların prematüre bebeğin akciğerine zararlı etkileri olabileceğini belirtiyor.

Normalde yapay plasenta yönündeki çalışmalardaki ölümün nedeni olarak kısa sürede enfeksiyon başlangıcı görülmekteydi. Bu çalışmada araştırmacılar normal süreçleri yakından takip etmeyi hedefliyor ve elektrolit sıvı ile kesenin sterilizasyonunun başarılı olacağını söylüyor.

gobek-kordonu.jpg

Doktorlar kese içerisinde yaşamın sürmesi için bebeklerin cerrahi olarak alınması gerektiğini ve göbek bağı ile kesenin bağlanmasının çok hassas cerrahi bir operasyon olduğunu,  operasyonu gerçekleştirebilecek çok az hastane olduğunu belirtiyorlar.

Araştırmacılar bazı sorunların çözülmesi gerektiğini kabul ediyor, güvenlik ve yapay kesenin yetenekleri hakkında daha çok şey öğreneceklerini belirtiyor. Son olarak ekip klinik çalışmalara başlanabileceğini ve beş yıl içerisinde insanlara uygulamanın mümkün olduğunu belirtiyor.

Ne dersiniz sevgili okurlar ekip başarılı olacak mı ? Belki de daha fazlası olur ve çok daha genç prematüreler için yaşam alanı olur ? Peki ama bunun bir sonu olacak mı ?  Gelişmeler sonucunda bilinçli olarak bilim kurgu dünyasında olduğu gibi tanklar içerisinde çoğalmak !?

Bilim muhakkak ilerlemeye ve gelişmeye devam edecek , unutmayın ki şu an kullandığımız bir çok cihaz  yıllar önce birkaç delinin hayaliydi sadece.

Gerçekten üzerinde her şeyden önce etik olarak düşünülmesi ve sınırlarının çok iyi çizilmesi gereken bir konu. İnanıyorum ki doğal kalınması gereken sınırlar var ve bu sınırlar tüm insanlığın daha uzun süre yaşamasını sağlayacak.

 

Bilim ve sanat sizinle olsun mutlu hafta sonları 🙂

 

Kaynak

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s