Biyomimikri Hakkında

Sevgili okurlar insanoğlu varoluşundan bu yana hayatının her alanında biyomimikriyi kullanmıştır. Günlük yaşamda duymamış olabilirsiniz bu kelimeyi fakat emin olun kelimenin içinde barındırdığı onlarca üründen en az birini kullanıyorsunuzdur.

Peki ama nedir biyomimikri ? Önce tanımlayalım ardından bazı örneklere bakalım. 🙂

Biyomimikri doğada yer alan yaşam stratejilerinin taklit edilerek sürdürülebilir ve yenilikçi yaşam alanlarının ve her türlü araç gereçlerin üretilmesidir.

Biyomimikri:

  • Sürdürülebilirlik
  • Verimi Arttırma
  • Enerji Korunumu
  • Maliyetleri Azaltma
  • Gereksiz Atık (Çöp) Kavramını Ortadan Kaldırmak

gibi konular başta olmak üzere doğa ve insan arasında uyumu maksimum seviyeye çıkarmayı hedeflemektedir. Biyomimikri çok önemli bir bilim/tasarım/sanat dalı olduğu için onlarca bilgi mevcut bulunmakta fakat temel olarak bu kadar tanımı yeterli buluyorum.

Şimdi doğanın kusursuzluğu sonucunda oluşan ürünlere bakalım.

Uçakların yıllar önce kuşlardan ilham alınarak tasarlandığını biliyoruz son uçak tasarımlarında çok daha az yakıt üzerine odaklanılmış durumda ve bu konuda doğa yine bizim için en iyi kılavuz. Uçakların kanatlarında yapılan küçük tasarım değişiklikleri sayesinde, yakıt oranlarında ciddi bir kazanç sağlanmış oldu.

bird_plane_compare.jpg

 

Diğer bir örnek çok yakından tanıdığımız halk arasında “cırt cırt” olarakta bilinen “velcro” bantlar. 1941 yılında İsveç mühendis Mestral tarafından geliştirilmiştir. Köpeğiyle boş bir arazide yürüyüş yaptığı sırada köpeğinin üzerine ve pantolonuna yapışan bitkilerin ortak özelliği uçlarının kanca şekilde olmasıydı, gözlem yeteneği sayesinde bakmaktan ötesini başaran mühendis görerek bunları gerçek hayata uyarlamış ve velcro bantları geliştirilmiştir. Şu anda günlük hayatta ve hatta uzayda astronotlar için büyük bir kullanım alanına sahiptir.

biomim5

 

Su altının hızlı üyelerinden köpek balıklarının yüzeyi kusursuz bir şekilde üst üste gelmiş yapıdan oluşuyor ve su içerisinde sürtünmeyi minimuma indirerek daha hızlı olmasını, daha az enerji harcamasını sağlıyor. Avustralyalı tasarımcılar tarafından bu kusursuzluk tekne ve mayolara uyarlanmış ve  mayolar uluslararası yarışlarda o kadar etkili olmuş ki müsabakalarda yasaklanmıştır.

BIOMIM6.png

 

Gecko adlı sevimli arkadaşı belgesellerden tanıyor olabilirsiniz, kendisi tırmanma konusunda oldukça yetenekli. Tasarımcılar ondan ilham alarak gördüğünüz ayakkabıyı tasarlamışlar ve kullanan kişiler kavrama, yürüme ve koşu alanlarında avantaj sağladığını daha doğal hissettiklerini belirtiyor.

biomim11

 

Hızlı trenlerin ön kısımları havaya karşı enerji kaybını minimuma indirmek üzere tasarlanmıştır. Tabiki bunu yaparken doğa yine bizim yanımızdaydı.

biomim9

 

Görselde bulunan terminalin ısıdan havalandırmaya birçok konuda çok verimli olduğunu ve bunun tasarımı sayesinde olduğunu söylesem ve hatta bu tasarımında doğadan alındığını belirtsem şaşırmazsınız değil mi ? Bence de. 🙂

biomim12

 

Balinaların morfolojik yapısı tam anlamıyla sessizlik ve enerji verimine dayanıyor, araştırmacılar elektrik türbinleri, pompalar, fanlar ve kompresörler başta olmak üzere bir çok alana uyarladığı yüzgeç tasarımı sessizliğin yanında %20 oranında enerji verimi sağlıyor.

BIOMIM7.png

 

Diğer örnekler:

 

Bilim, sanat ve doğal olanla kalın 🙂

Mutlu hafta sonları 🙂

1 Comment

  1. Geri bildirim: tabletkitabesi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s