Gıda Alışverişi ve Sağlıklı Beslenme

Alışverişlerimizde nelere ne kadar dikkat ediyoruz hiç düşündünüz mü? Her gün sıradan alışkanlığımız haline gelen gıda alışverişlerimizde ne kadar bilinçliyiz? Sizler ihtiyacınız olan gıda alışverişlerinizde ürün ambalajının sağlamlığına mı? etiket okumaya mı? yoksa son kullanma tarihine mi dikkat ediyorsunuz? Belki de birçok tüketici alışverişlerini yaparken bunları ihmal ediyordur. Gelin bu soruların cevaplarını Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin yapmış olduğu anket sonuçlarına göre irdeleyelim.

Yapılan bu çalışma  İstanbul Ümraniye’deki bir sağlık ocağına gelen kişilerin cevaplarının genellemesini içermektedir. En çok dikkat edilen özellik %92.8 oranıyla ürün ambalajının sağlamlığıdır. Ambalajı ya da paketi deforme olmuş gıdaları tercih etmememiz gıdanın normal olarak dış faktörlerden etkilenerek bozulmuş olma ihtimalinin yüksek olduğunu tüketici de uyandırmasıdır. Etiket okuma alışkanlığımıza bakacak olursak birçok tüketicinin etiket okuma alışkanlığı ürünün son kullanma tarihini okumakla sınırlı kalmaktadır.  Bu oran %52.1 olarak genellenmiştir. Günümüzde işlenmiş ve paketli gıda ürünlerinin tüketiminin gittikçe arttığını göz önüne alacak olursak tabii ki  SKT’ni okumak dikkat etmemiz gereken en önemli faktördür fakat sağlığımız için yeterli değildir. Etiket okuma alışkanlığımız için içindekiler kısmı hakkında bilgi edinmeliyiz ve yetkili kişilerden destek almalıyız.

13.jpg

Anket araştırmalarında dikkatimi çeken bir diğer konu da tüketicinin denetim ve kontrol yapan kuruluşlardan habersiz olmasıdır.Sadece %18.6 sının bu kuruluşlar hakkında bilgisi vardır. Tüketicinin denetim yapan kuruluşlar ve yetkililerden haberdar olması için kurumların kamuoyuyla iletişimi gözden geçirilmelidir.

Bu anketi tüketicinin gıda alışverişlerindeki duyarlılığına dikkat çekmek için sizlerle paylaştım. Çünkü alışveriş alışkanlığımız beslenmemiz üzerinde doğrudan etkilidir. Sağlıklı beslenemeyen toplumların iş görebilir bir güçte yaşaması ve sosyal ve ekonomik yönden gelişmesi mümkün değildir.

Peki sağlıklı beslenme nedir? ne değildir? Kısaca tanımlayacak olursak sağlığımız için gerekli gıdaların yeterli ve dengeli bir şekilde alınmasıdır.Fakat tek yönlü bir beslenme değildir.Sadece et yemek ya da et yememek gibi algılanmamalıdır.

Gıda tüketimi temel fizyolojik ihtiyaçlarımız arasında ilk sıradadır. Bunun için ‘doğru beslenme’ kavramı önem kazanmaktadır.Doğru beslenme zihinsel gelişmeye,iş verimimize olumlu katkı sağlamaya,yaşam süremizi yükseltmeye,oluşabilecek sağlık sorunlarımızı azaltmaya etki eder.Bunu için sürekli tüketmek yerine doğru bir tüketme alışkanlığı kazanmalıyız.Besin tüketimimize; yeme-içme alışkanlığımız,ekonomik durumumuz,iklim şartlarının etkisi,kültürel yapı,duygusal durumumuz ve iştah gibi etmenler etki eder.Tüm bu etmenlere dikkat ederek sağlığımız için iyi olanı tercih etmeliyiz.Unutmayın ne yersek ‘o’yuz.

3

Ürünün kalitesine dikkat ederken objektif ve subjektif değerlerine göz atmalıyız. Objektif olarak; ürünün enerji,vitamin,mineral,toksin madde içeriği ve tazeliği, subjektif olarak ise; ürünün rengi,şekli,tat ve kokusu istenen özellikte olmalıdır.

Bunlara dikkat etmeye başlayarak bilinçli tüketiciler olabiliriz. Bilinçli tüketici; bir ürünü satın alırken ondan sağlığı için yarar sağlamayı amaçlayan,gereksinim ihtiyacını göz önünde tutan,planlı ve belgeli alışveriş yapan,kaliteli,standardı  yüksek,güvenli,çevreci ürünü seçme bilincinde olan ve bütçesine uygun hareket ederek tasarrufu sağlayabilen kişidir.

7.jpg

Sonuç olarak, sağlık ve beslenme konusunda bilgi edinerek alışverişlerimizde kendimizi denetlemeliyiz.

Sağlıklı beslenme doğru gıda ile mümkündür.

Bilim,sanat ve sağlıkla kalın…

KAYNAKÇA

Pekcan,G. (2008). Beslenme Durumunun Saptanması, Sağlık Bakanlığı Yayın No:726

Topuzoğlu, A., Hıdıroğlu, S., Ay, P., Önsüz, F., İkiışık, H., (2007). Tüketicilerin Gıda Ürünleri İle ilgili Bilgi Düzeyleri ve Sağlık Risklerine Karşı Tutumları. Kor Hek, 6(4), 253-258

Çepni, S., Tabak, R., (2012). Üniversite Öğrencilerinin Beslenme Alışkanlıkları, Özyetkinlik Algıları ve İyimserlik Tutumları. Sağlık ve Toplum Yıl:22, Sayı:3 Eylül-Aralık(2012)

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s