Renksiz Kahve Mi?

04b3e2cff78574008af63bb704d4a956

Güne kahvesiz başlayamayanlardan mısınız? Kahve tiryakileri hakkında ne düşünüyorsunuz? Peki ya aranızda günde 3 fincan kahve içmeden işim rast gitmiyor diyenler de var mı? Fransız yazar Balzac’ın yazılarını yazmaya başlamadan önce ilham gelmesi için günde 50 fincan kahve tükettiğini biliyor muydunuz?

heart-of-coffee

ve kahve çekirdeklerinin o mis gibi kokusunu sevmeyen yoktur. İçinizi ferahlatan kokusunu…

Kahve Tüketimine Dair

Kahvenin günlük hayatta bu kadar çok sık tüketilmesinin sanırım birçok nedeni var. Haydi birkaç maddede “Neden kahve tüketiyoruz?” bir bakalım

  •  İçerisinde bulunan kafein metabolizmayı yaklaşık olarak %10 oranında hızlandırıyor ve kalori yakımına destek sağlıyor.
  • Kahve, iştahınızı bastırarak kilo vermenize de yardımcı oluyor.
  • Belirli miktarda tüketilen kahve Alzheimer riskini azaltıyor.
  • Kahve beyninize giden kan dolaşımını arttırarak dinç kalmanızı sağlıyor.
  • Yapılan araştırmalara göre, kahve konsantrasyonu arttırıyor.
  • Kahve, insülin direncini kırdığı için çok sık tatlı tüketimini azaltıyor.

Tabi ki bunlar kahvenin faydalarından bazıları ama aşırı miktarda kahve tüketimi de sağlığımızı olumsuz yönde etkileyebiliyor.

  • Günde 5 fincandan fazla tüketilen kahve bireyleri daha sinirli yapıyor.
  • Kalbinden rahatsızlık yaşayanlarda çarpıntılara yol açabiliyor.
  • Kremalı-aromalı ve şuruplu olarak tüketilen kahveler ise fast-food tüketimi ile boy ölçüşebilecek kadar sağlığımızı olumsuz etkiliyor.

Yani anlaşılabileceği gibi her şeyin fazlası zarar dediğimiz gibi kahvenin de fazlası öyle. Peki “Kahvenin yeterli ölçüsü nedir?” diye merak ediyorsanız hemen söyleyeyim. Kadınlar için 6 fincan kahve normal kabul edilirken, erkeklerde bu miktar biraz daha az olmalıdır çünkü 6 fincan kahve tüketimi erkeklerde pankreas iltihabına yol açabiliyor. Kimine göre fazla kimine göre az olan bu miktar sağlığınız açısından uyulması gereken bir ölçü olmakla birlikte tabi ki çevrenizde sizi daha da fazla kahve tüketimine yönelten bir çok faktör var ve benim de ilgimi bu aralar en çok çeken “renksiz kahve” dedikleri “clear coffee” oldu.

NutritionFacts396

İngiltere’de yaşayan David ve Adam Nagy kardeşlerin ortaya attıkları renksiz kahve fikri bana oldukça ilginç geldi. Bu fikrin avantajı ise düşük kalorili kahvenin elde edilmesi. Ayrıca renksiz kahve koruyucu, stabilizatör, şeker ve tatlandırıcı da içermiyor.  Daha önce kullanılmamış bir metodu kullandıklarını söyleyen Nagy kardeşler şimdilik sırlarını gizli tutmayı sürdürüyorlar. Clear Coffee tüketenler alışılmış kahveden oldukça farklı olduğunu söylüyorlar. Eğer siz de incelemek isterseniz clrcff.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Hayatınızda içtiğiniz her kahvenin kırk yıl hatrı olsun. Bilim ve sanatla kalın…

,74zt7qz-hUmmPV395cg5UQ.jpg

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s