Teknoloji – Bağımlılık – Çocuk

Teknoloji çağının getirdiği bir çok güzel şey var tabi ki ama bir de çok küçük yaşlardan itibaren başlayan teknoloji bağımlılığı var. Nasıl olmasın ki..? Yeni doğmuş bir bebeğin odasına göz attınız mı hiç? Ağladığı zaman eline tutturulacak bir sürü elektronik oyuncak hali hazırda bekliyordur. Modern köleler yetiştirilmeye aslında ne kadar da erken başlanıyor değil mi?

Cep-Telefonu-Bagimliligi.jpg

Bu noktada farkında olmadan modern köleler yetiştiren ebeveynlerin bilinçlendirilmesi çok büyük önem arz ediyor. Ebeveynler, dünyaya getirdikleri bireye karşı her anlamda rol model olduklarını unutmamalıdırlar. Çocuklarıyla sürekli iletişim halinde olarak ilgi alanlarını belirlemeli ve çocuklarını o alanlara yönlendirerek geliştirmelidirler.

Eğer sizler de çevrenizi biraz gözlemleyecek olursanız aile bireyleri arasındaki bağlar ne kadar esnekse çocukların elektronik cihazlarla o kadar iç içe olduğunu göreceksiniz çünkü ebeveynlerinden ayrı düşen çocuklar yalnızlaşırlar ve bu yalnızlıklarını teknolojinin uçsuz bucaksız mecrasında gidereceklerini sanırlar. Yapılan araştırmalara göre Amerikan Çocuk Sağlığı Akademisi 0-2 yaşarası çocukları bu cihazlardan tamamen uzak tutmayı, 3-5 yaş aralığında günde 1 saat, 6-18 yaş aralığında ise günde 2 saat ile sınırlamayı öneriyor.

Website Design Services Madurai

Sınırlama olmadan teknolojik cihazlarla geçirilen her saniye çocuklarda çeşitli psikolojik ve fiziksel birçok zarara yol açıyor. Psikolojik olarak çocuklar toplumdan kaçan, içine kapanık bireylere dönüşüyor. Kendilerini sürekli yalnız hissediyorlar ve diğer bireylerle iletişime geçmekte güçlük çekiyorlar, iletişim problemleri yaşıyorlar. Teknolojik cihazların çocuklara fiziksel anlamdan verdiği zararlar gözardı edilemeyecek kadar fazla. Gelin birlikte bir kaçına göz atalım.

  • Teknolojik cihazlardan gözünü ayırmayan çocuklarda ileri yaşlarda göz problemleri ortaya çıkar.
  • Duruş ve iskelet bozukluklarına oldukça sık rastlanır.
  • Sürekli aynı pozisyonda durmaya maruz kalan çocuklar daha sonraki yaşlarda kas ve eklem problemleriyle karşılaşırlar.
  • Uyku problemi her çocuk için kaçınılmazdır.
  • Obezite riski oldukça büyük orana sahiptir.

Katar’da yapılan bir araştırmaya göre teknolojik cihazlarla günde 3 saatten fazla vakit geçiren çocuklar obezite riski taşımaktadır.

sosyalmedya_bilgieksenim.jpg

Peki ya sağlığa bunca olumsuz etkileri olan teknolojik cihazlardan neden çocukları alıkoyamıyoruz. En değerli vakitlerini niçin bu cihazlar başında öldürüyorlar? Balıklı Rum Hastanesi Anatolia Klinikleri Şefi Prof. Dr. Mansur Beyazyürek bu konu hakkında şöyle bahsediyor. “Mesela Türkiye’de herkesin evinde televizyon vardır. Ekonomik gücü en zayıf kişilerin bile evinde televizyon bulunur. Televizyonsuz ev düşünemezsiniz. Ben bir süre Paris’te yaşadım, orada televizyonu olmayan üniversite hocaları gördüm. Televizyona ihtiyaç duymuyor bu kişi. Hayatını başka şeylerle dolduruyor ve televizyonu gereksiz buluyor.” 

Öyle değil mi sevgili okur? Herkesin evinde televizyon var üstelik bazı evlerde birden çok televizyon var ama bazı evlerde hiç kitaplık yok bazılarında ise kitap bile yok. Akşamları çocuklar ebeveynleri ile sohbet edecekleri saatleri değil televizyon saatini bekliyorlar. Teknolojik cihazların bilinçsiz kullanımı devam ettikçe aile bağları birbirinden kopuyor, çocuklar bilinçsiz yetiştiriliyor ve en sonunda çocukların hepsi birer teknoloji bağımlısı oluyor… Yazımın başında da söylediğim gibi birer modern köleye dönüşüyorlar.

Oysa kitap yapraklarını aralamalı çocuklar, kitap kokusunu, doğanın havasını solumalılar. Hayvanları, çeşit çeşit bitkileri tanımalı doğayı keşfetmeliler. Anahtar cümle ise çocuklar kendini keşfetmeli sevgili okur. Kapasitesini bilmeli, zekasının farkına varmalı, bedenini öğrenmeli. Yeteneklerini keşfetmeli. Bilsin ki geliştirebilsin. Bizler çocukların farkında oldukça çocuklarda kendilerinin farkına varırlar.

Her vakit değerli, her çocuk özel sevgili olur. Hepsinin potansiyeli birer modern köle olmaktan daha fazla…

Bilinçsiz teknoloji kullanımından uzak, bilim ve sanatla kalmanız dileğiyle. 🙂

312236-3-4-fa642.jpg

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s