40 Yeni Zeka Geni !

Binlerce yıldır katlanarak gelişen bir zekaya sahibiz!

Belki de çok daha zeki olmalıydık,en azından milyonlarca tür canlı ile paylaştığımız, evimizi, dünyamızı kendi ellerimizle yok etmeyecek kadar…

Zeka: “İnsanın düşünme, akıl yürütme, objektif gerçekleri algılama, yargılama ve sonuç çıkarma yeteneklerinin tamamı.” olarak tanımlanmaktadır.

Kaliteli zekaya sahip bireyler: makineleri yaratır, hayatımızı kurtarır, toplumsal düzeni geliştirmek için çalışır, sorun yaratmaktan ziyade sorunları çözmek üzerine odaklanır… Bu liste böyle uzayıp giderken tabi ki zekanın varlığında oluşturulmuş -bilinçli ya da bilinçsiz – insanlığın zararına olan zeka ürünleri de bulunmaktadır.

Teknoloji ve zekanın ürettiği ürünlerin topluma/kişiye fayda mı zarar sağladığı daha çok toplumun/kişinin yapısına bağlı olarak değişmektedir.

teknolojik-bagimlilik_mini

İnsanlığı böylesine etkileyen insan beyni ve içinde barındırdığı zeka bilim dünyası için sürekli araştırma konularının başında gelmektedir.

80.000 kişinin katılımı ile gerçekleştirilen genetik çalışma, zeki insanların ebeveynlerine teşekkür etmesi için 40 yeni neden buldu.

Bu çalışma beyin için “zeka geni” olarak düşünülen gen sayısını 52’ye yükseltiyor. Beyin hücresi gelişiminde de aktif olarak rol alan bu genlerin üzerinde çalışılmasının zekanın beyinde nasıl meydana geldiğini açıklamak için fayda sağlayacağı düşünülüyor.

Bu genlerde yapılacak çalışmalar sonucunda  daha zeki bireylerin oluşturulması muhtemel ama…

Etik açıdan uygunluk ve tabiki beynin yapısının çok karmaşık olması, bir genin birden fazla görevinin bulunması gibi konulardan ötürü fazlasıyla araştırmaya ihtiyaç duyan bir konu.

Ekip, “Bir genin değiştirilmesi birçok beklenmeyen etki yaratabilir, bu nedenle zekayı arttırmak için genetik değişimler yapmadan önce mekanizmanın tam anlamıyla anlaşılması gerek.” diyerek bu konuya dikkat çekiyor.

Umuyoruz ki çalışmaların sonucu insanlık için faydalı bir etki yaratır.

Bilim ve sanat sizinle olsun 🙂

 

Kaynak: www.sciencenews.org

 

 

1 Comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s