Dismorfofobi Nedir?

İlk defa 1886 yılında psikiyatr Enrico Morselli tarafından tanımlanan “kendini beğenmeme” ya da “ayna hastalığı” olarak bilinen psikolojik bir hastalıktır dismorfofobi. 

Çevrenizde aynalara küs insanlar tanıyor musunuz ya da ellerinde sürekli aynayla dolaşanlar? Aynalarla alıp veremedikleri vardır, anlaşamazlar bir türlü. Aynaya baktıklarında suratları düşer. Aslında hiçbir şey abarttıkları gibi değildir çünkü dismorfofobi, kişinin aslında kendinde var olan ama kendisinin düşündüğü kadar göze batmayan kusurları fazla abartmasıdır. Estetikle ilgisi olmayan bu hastalık çoğu zaman psikolojiktir.

Body-dysmorphic-disorder

 Bugünlerde sosyal medyanın da yarattığı “ideal insan” yani güzel vücutlu veya güzel suratlı insan betimlemesiyle daha çok insan bu psikolojik hastalığa kapılmaktadır.

Genellikle çok güzel olmayan, arkadaş ortamında dışlanan ve kilolu kişilerde görülen dismorfofobi depresyona yol açmakla birlikte kişiyi intihara kadar götürebilmektedir. Bu hastalığın tedavisi önce psikiyatri daha sonra ilaç tedavisidir. Eğer kişi önce ön yargılarından sıyrılıp kusurlarını abartmaz kendini olduğu gibi kabullenebilirse bunlara gerek kalmayacaktır. Dismorfofobiye yakalanmadan önce önemli olan kişinin kendisiyle barışık olmasıdır ve kendini her haliyle sevebilmesidir çünkü tüm insanlar birbirinden farklıdır, her insanın bir kusuru yanında o kusuru örten mutlaka bir güzelliği vardır, yeter ki güzellikleri keşfedebilelim…

Bilim, sanat ve tüm güzellikler sizinle olsun…

psikoz_nedir_kapurun_anormal_belirginlik_teorisi_h5769_91fd4

 

 

2 Comments

  1. Kesinlikle, sosyal medyanın yarattığı çöküntülerden. Fotoğraflarını beğenmeyen insan zamanla kendini beğenmeyip bu duruma geliyor. Kendini sevmemeye başlıyor. Çoğumuzun etrafında karşılaştığı klasikleşen durumlardan malesef.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s