Zeytin Fidanı Hediye

Ne zor günler yaşıyoruz… Yıllardır hangi gün kolay oldu ki güzelim ülkemde? Şimdi de kalkmış zeytinliklerin imara açılmasının önünü açan madde geri çekilecek mi diye tartışıyoruz. Böyle bir şeyin gündeme gelmesi ne kadar mantıklı geliyor size..? Taşının toprağının birbirinden değerli olduğu ülkemde belki de bel kemiği zeytinlikler tüm bu güzelliklerin.

zeytinlikler-kurtuldu-yalani-295938-5

Ne uzun yıllar alır bir zeytin ağacının yetişmesi, ne zahmetlidir. Sonu bu mu olmalı? Bu kadar kolay vazgeçilir mi bir zeytin ağacından? Neler simgeler, neler anlatır bir küçücük zeytin dalı…

Barışın simgesidir bir kere hayli eskilere dayanır beyaz bir güvercin ve ağzındaki zeytin dalının hikayesi. Bir rivayete göre Nuh paygambere kadar uzanır bu hikaye. Tufan sırasında Hz. Nuh’un gemisi dağın zirvesine oturur, günlerce orada mahsur kalır ama artık bir şeyler yapmalıdır. Aklına gemisindeki hayvanlardan birini dışarı yollamak gelir, yollamalı ki dışarıda neler olup bittiği öğrenebilsin. Güvercin geçer hemen aklından. Bir güvercini salar dışarı ve güvercin günler sonra ağzında bir zeytin dalı ile geri döner. Bu demektir ki tanrının gazabı dinmiş, kullarıyla barışmıştır. Güvercinin ağzındaki zeytin dalı da tanrının Nuh peygambere gönderdiği bir barış işaretidir.

Yunan mitolojisinde ise zaferin sembolüdür zeytin dalı.

Zeytin dalı bolluk ve bereketi de ifade eder.

Hemen Cahit Zarifoğlu’nun dizeleri düşer aklıma sevgili okur…

“İnsan sevmeli
Bazen bir insanı,
Yahut bir ağacı
Ya da kanadı kırık bir kuşu..
Zaten sevmezse insan
İnsan mı olur?”

Siz de sevin bir insanı, bir kuşu ve zeytin ağacını. Sevin ve sımsıkı sarılın, koruyun sevgili okur.

Zor günlerin inadına güzel bir haber geldi İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden… İçimize su serpen bir haber. İzmir Büyükşehir Belediyesi atık pil getirene zeytin fidanı hediye ediyor. Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP) ve ilçe belediyelerinin işbirliğiyle düzenlediği “Atık Pil Toplama Kampanyası” ile çevre bilincini geliştirmek amaçlanıyor. Yıl boyunca atık pillerini biriktirenlerin pillerini İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin personel giriş kapısında kurulan stanttaki kumbaralara atması yeterli. Tartımlar sonucunda katılımcılara oluşturulan kategoriler kapsamında sürpriz hediyeler 15 Haziran’da İzmir Sanat’ta verilecekmiş. Geçen seneki kampanya kapsamında katılımcılar sayesinde 37.8 ton atık pil toplanmış ve bu sene amaç çok daha fazlasını toplayabilmek. Haydi o zaman atık pillerinizi kumbaralara atmayı ihmal etmeyin ve yanında zeytin fidanınızı da almayı unutmayın… Uzun ömrü olsun güzelim zeytin fidanınızın sevgili okur.

Bilim, sanat ve doğayla kalın…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s