Entropi ve Yaşam / Entropinin Tanımı

Merhaba sevgili okurlar 🙂

Ekip olarak sınavlar, bayram ve kısa bir tatil derken yeniden sizlerle olmanın, yazılarımızı paylaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz 🙂 Umuyoruz ki sizlerle bol yazılı dopdolu bir tatil geçireceğiz 🙂

Entropi aylardır aklımda olan ve hakkında seri yazılar yazmak için sabırsızlandığım bir konu başlığı. Öyle ki evrende entropi ile ilişkisi olmayan konum, durum, kişi, cihaz ve benzeri  hiçbir şey yok.

Fiziksel veya termodinamik açıdan kısaca tanımladıktan sonra, günlük yaşamdan, insan ilişkilerinden ağırlıklı olarak bahsedeceğim.

Entropi temel olarak bir sistemin mekanik işe çevrilemeyen  termal enerjisini temsil eden termodinamik  bir terimdir.

Termodinamiğin ikinci yasasıdır ve S ile ifade edilir.

Çoğunlukla bir sistemdeki rastgelelik ve düzensizlik olarak tanımlanan entropiden istatistikten teolojiye birçok alanda yararlanılır.

Entropi; düzeni sağlayan enerjinin kaybıyla ilişkilidir, düzeni sağlayacak enerjimiz kalmadığında ise entropi yanı başımızda bitiverir.

“Evren genişliyor” ifadesini duymuşsunuzdur muhakkak , tam olarak entropi ile ilişkilidir. Evrenin entropisi sürekli bir artış içerisindedir ve entropisini atabileceği başka bir alan yoktur, bu nedenle genişlemekte ve düzenini kaybetmektedir.

Entropiyi atmak ? Bu terimi açıklayacağım ama öncesinde entropiyi biraz daha günlük hayattan örneklerle anlamaya çalışalım.

 • Bir dağ evi hayal edin, çok güzel bakımlı bir dağ evi. Buraya yıllarca uğrayan olmazsa ev yıpranmaya duvarlarında kabarıklıklar ve yıkılmalar oluşmaya başlayacaktır.Burada entropi evin yıpranması ve yıkılmaya başlamasıdır. Kendiliğinden, dışarıdan bir enerji gerekmeden gerçekleşir.

Bilinçli ve enerji harcanarak bir düzenleme olmadığı sürece doğa düzensizliğin artışı yönünde işleyecektir ve çok daha uzun sürelerde ev tamamen doğaya karışacaktır.

This_old_house_op_800x600.jpg

 • Başka bir örnek düşünelim doğada terk edilmiş bir araba. Zaman içerisinde paslanmalar ve yıpranmalar gerçekleşecektir.

car_forgotten_by_kalia_prophet

 • Şimdi ise evinizin içini düşünün, sürekli olarak tozlanıyor ve dağılıyor, bunun sonucunda bedensel enerjimizi kullanarak bilinçli bir şekilde evimizi temizliyor ve düzenliyoruz.

LABG_BedroomDecor_1.jpg

Evren bir şekilde sürekli olarak her alanda entropiyi arttırmaya çalışıyor ve bizlerde buna karşılık düzeni sağlamaya çalışıyoruz. Kendimiz için entropisi az düzenli alanlar yaratıyoruz. İşte entropiyi atmak dediğimiz olay burada devreye giriyor belirli bir sistemde düzeni sağlarken ortamda bulunan düzensizliği başka bir sisteme atıyoruz.

Buradaki örnekte odamızdaki tozları (düzensizliği) bezi yıkarken lavaboya (başka bir sistem) atıyoruz.

 

Örneğin buzdolabınızı düşünün içerisi sürekli olarak dışarıya göre daha düzenli (daha soğuk). Dolabımız elektriğe bağlı ve sürekli olarak enerji tüketerek bunu sağlıyor, eğer elektriğini kesersek iç sıcaklık kısa süre içerisinde dışarıyla dengeye gelecek ve düzensizlik artacaktır.

CNX_Chem_16_03_Entropies.jpg
Sıcaklıkla birlikte entropi artmaktadır.

Burada atılan düzensizlik buzdolabından etrafa yayılan ısıdır (Buzdolabınızın arka tarafının sıcak olduğunu hissetmişsinizdir, özellikle yaz aylarında.).

Refrigerator Diagram.jpg

Yukarıdaki şema için temel olarak sistemin ısıyı (heat) buzdolabının içerisinden çekip dışarıya verdiğini görmeniz yeterli olacaktır.

Buzdolabı, içerisindeki düzensizliği (ısıyı) odaya atacaktır ve odanın entropisi artacaktır. Tıpkı bizim odamızdaki tozları bezi yıkarken lavaboya attığımız gibi.

İşte söylemek istediğim belirli alanlar bunlar,  buzdolabı, evimiz ve hatta en düzenli sistem “vücudumuz” entropisini kontrol altında tutulan düzenli yer oluverir.

Peki ya hayat ?

Doğum ve ölüm arasındaki düzeni sağlama çabamız kaderimizle birleşir ve hayatımız tam karşımızdadır.

Düzensizliklerle savaşan beden ve ruh.

Enerjimiz kalmadığında ise ruhumuz yeni bir sisteme ilerlerken toprağın içerisinde kalan bedenimiz kendisini evrenin düzensizlik düzenine bırakacaktır.

Blame_It_On_Entropy_New_Yorker.jpg

Bilim ve sanatla kalmanız dileğiyle 🙂

 

 

 

 

2 Comments

 1. Çok güzel, anlamlı ve entropi kavramını bilim adamı olmayan her hangi birinin bile anlayabileceği şekilde oldukça nitelikli bir anlatım olmuş. Çok beğendiğim bir yazı oldu doğrusu.

  Beğen

  1. Güzel yorumunuz için teşekkürler, beğeni ve görüşleriniz bizim için çok değerli ne mutlu bize sizin gibi güzel insanlarla yazılarımızı paylaşıyoruz 🙂 Gelecek yazılarımızda görüşmek dileğiyle 🙂

   Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s