Yüzen Çiftlikler

Hızla artan nüfus demek hızla artan hava-çevre kirliliği, hızla artan tüketim ve akabinde hızla azalan tarım alanı demek değil midir? Tüketici olmaya alıştırılmış bunca insanın yaşadığı dünyamızda çareler de tükenmiyor. Hollanda’dan bahsedeceğim size Konya’dan birazcık büyük bir ülkeden. 

Artan nüfusa karşılık teknolojiyi kullanma becerileri ve inovatif ürünler geliştirmeleri sayesinde tarım ihracatında Hollanda günümüzde dünya ikincisi konumunda. Sürdürülebilirliği göz önünde bulundurarak “gıda güvenliği”ni ön planda tutmaları ise başarılarının sırrı. Peki ya siz gıda güvenliği hakkında yeterli bilgiye sahip misiniz? Gelin birlikte “gıda güvenliği nedir?” bir bakalım.

fft99_mf2246257.Jpeg

Gıda Güvenliği

Gıda güvenliği aslında bir döngüyü içerir. Gıda kaynaklı hastalıklara neden olan biyolojik, fiziksel ve kimyasal etkenlerin önlenerek gıdaların en iyi şartlarda tüketiciye ulaştırılmasıdır. Güvenli gıda ise her türlü bozulma ve bulaşmaya yol açan etkenden arındırılarak tüketime uygun hale getirilmiş gıdadır.

Gıda güvenliği hakkında bilgili ve bilinçli olan Hollanda’da dünya’nın tarım alanındaki en başarılı üniversitesi “Wageningen Üniversitesi” bulunuyor. Teknik bilgi ve becerinin kıymetini bilen Hollanda tarımsal ihracatı 2016’da bir önceki yıla oranla yüzde 4,4 oranında arttırmış konumdadır.

669eb422-4410-48ba-9789-a44ef553f45c_Forum1_bba72ca6_490x330

9398323

Konumundan dolayı epey sulak olan tarımın ikinci büyük ekomosi ciddi bir toprak sıkıntısı da çekmiyor değil. Bunun için ise çareyi sulak alanları değerlendirerek “yüzen çiftlikler” inşa etmede bulan Hollanda için bu düşünce asla kurgudan ibaret değil.

Avrupa’nın ve dünyanın en önemli liman şehirlerinden olan Rotterdam’daki Merwehaven’da kısa süre içinde dünyanın ilk yüzen süt ürünleri çiftliği inşa edilmeye başlanacak. Beladon adlı şirket tarafından geliştirilen ve AgriFood ile hayata geçirilen projeyle iki ayrı yüzen çiftlik inşa edilecek. Projenin yaratıcılarından olan Peter van Wingerden, Den Bosch kentinde de düşüncelerini daha farklı bir şekilde hayata geçirebileceklerini belirtiyor.

Bize de tarım-gıda ürünleri tüm dünya’ya ihraç edilen Hollanda’nın yaptığı çalışmalardan ders çıkarmak düşüyor.

Bilim ve sanatla kalın sevgili okur… 🙂

KoeientuinKAS_26-e1449235031478

3060221-poster-p-1-for-tues-or-wed-rotterdam-is-building-the-worlds-first-floating-dairy-farm.jpg

CyCmH7SXUAAuij9

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s