Last Island / Son Ada

My friend’s gift was the most beautiful gift in the world for me.  Is there a better gift than the book on Earth? I certainly do not. 🙂
Again another excellent Livaneli book…
This book is very exciting.
The world in the book was like heaven.
The island was like in my dreams.
 A green island away from the rules, from the bad people and from bad thoughts. Until the President comes… Until the president brings the persecution to the island.
The peace and concern on the island was very realistic. The details were important to visualize the island. “Last Island” is meaningful as Seagull – Jonathan Livingston and Animal Farm (George Orwell). Does people give up the actuals? Will the force and threat change the actual ? Will you choose the right one? All the wrongs of the strong person are perceived the true. Is it do? Are you changing the truths, for against bullying? The wrong, how many times is repeated ?
 Think a little here and your guide is truth from your heart. There are  no names, there are circle numbers in the book’s lines… Like a puzzle. There will be chaos in your thoughts to find out which number the hero belongs to. For example, I spent a lot of effort for find to the number 1. I thought I found it, but it did not. Island people are constantly making mistakes. Innocent seagulls are being killed and the whole ecosystem is changing. The people of the island are silent against the events. Everybody is silent; except author, son of grocery store, and Lara. As events continued, I heard the seagull voices: poor and stubborn.
 son-ada-zulfu-livaneli
“If there is evil in one place everyone is a little guilty.” Zülfü Livaneli
That’s right. Everyone was guilty.
Utopia is converted to dystopia.
The facts and the author’s lines are the same.
 “The wind does not obey the prohibition,
Seagulls and human hearts can’t be ruled by chains.”
These lines are still in my mind.
Praise for “Last Island”
“Human nature and authority come face to face Livaneli’s unparalelled, creative novel (Las Island). The author invites us to rethink about the worldwe live in.” -Prof. Lenore Martin (Harvard University) 
“With this novel (Last Island) Livaneli has entered through  the grand gates of literature.” Yashar Kemal ( The legendary Turkish author) 
You should read this book. 🙂
 Stay with art and book. 🙂
925c9a6c37eb54ff751831d71f9a6b35

Son Ada

Nasıl da Livaneli okumak istediğim zamanlarda sevgili arkadaşım Ziynet’ten gelen kucak dolusu sevgilerle verilen dünyanın en güzel hediyesiydi benim için… Zaten dünyada kitaptan daha güzel bir hediye var mı? Bence kesinlikle yok.

Yine mükemmel bir Livaneli kitabı…

Soluksuz okunacak türden yine.

Cennet gibiydi tasvir edilen.

Düşlediğim gibiydi Son Ada…

Kurallardan uzak, kötü insanlardan, kötü düşüncelerden uzak yemyeşil bir ada. Ta ki başkan gelene kadar. Baskı ve zulmünü güzelim Ada’ya getirene kadar. Ne de güzel insanın içine işliyordu Ada’daki huzur da endişe de. Detayları kuruyordum kafamda sonradan mı anlamlandıracaktım tıpkı Martı – Jonathan Livingston’ı defalarca okuduğum gibi ve simgeler ne de güzel temsil ediyordu anlatılanı tıpkı George Orwell’ın Hayvan Çiftliği’ndeki gibi.

Doğrudan vazgeçer mi insan? Baskı ve tehdit değiştirir mi gerçeği? Doğru olanın yanında mı olursunuz, güçlünün yanında olduğunuz zaman doğru gibi mi algılarsınız tüm yanlışları. Yanlış üstüne yanlış yapılır mı peki? Değişir mi sevgili okur doğrularınız? Değişiyorsa neye göre kime göre değişiyor doğrularınız?  Azıcık soluklanın ve düşünün birazcık burada… Doğrularınız ışığınız olsun. Yürüdüğünüz karanlık yollarda içinizi, yolunuzu aydınlatan.

İsimler yok bu satırlarda, daire numaraları var… Bulmaca misali. Düşüncelere dalıyorsunuz, numaraların bu zamanda kim olduğunu bulmaya çalışırken. Çok çabaladım biliyor musunuz? 1 numaranın kim olduğunu bulmaya çalışırken mesela. Buldum dedim tam da olmadı… Olmadı çünkü o kadar benzemiş ki insanlar birbirine, doğrunun değil de güçlünün yanında olup da doğru yaptıklarını sananlar öyle çoğalmış ki.

son-ada-zulfu-livaneli.jpg

Yanlış yanlışla düzeltilmeye çalışılıyor Ada’da… Ve suçsuz martılarla başlanıyor işe sonra tüm ekosistem yerle bir oluyor. Tüm doğrular yanlışlara karışıyor. Susuyor ada halkı diye belki de… Öyle değil mi? Tüm yanlışlara rağmen tüm yanlışlıklara rağmen yapılan her şeyin üstüne soğuk bir su içmek oluyor yaşananlar. Hikayeyi anlatan, yazar ve Lara’dan başka ha birde bakkalın oğlundan başka kimse sesini çıkaramıyor, çıkartmıyor(!). Yutuyor herkes tüm doğru bildiklerini.  Cennet Ada tanınmaz hale geliyor… Olaylar zincirleme ilerlerken yüreğim burkuldu film gibi aktı tüm satırlar gözümün önünden. Martı sesleri geldi kulaklarıma, zavallı bir o kadar da inatçı sesler…

Bakkalın oğlu yüreğimi parçaladı. Himayesine aldığı yavru martıların yalpalayarak uçmasının anlatıldığı satırlar, nice zorluklardan sonra kazanılan zaferleri hatırlattı bana. Zor kazanılan unutulmaya yüz tutmuş zaferleri ama karşımızda anıt gibi duran gerçekleri…

204eeeb6f2fb7627922235f3c581e4e0

Ve öyleydi… Suçluydu herkes.

Ütopya tam bir distopyaya dönüşüyordu alegorik bir anlatımla.

Satırlar birbirini tamamladığında zor döndüm dünyama.

Kaç gün çabaladım bilmiyorum gerçek dünyaya dönebilmek için.

Farksızdı aslında anlatılanlar ha Livaneli’nin satırları ha gözümüzü açıp kapadığımız ve herkesin az ya da çok ama herkesin suçlu olduğu şu dünya(!).

Farksızdı birbirinden…

Hala

“Yasak tanımaz rüzgar

Zincir vurulamaz martıya

Bir de insan kalbine”

Satırları mıh gibi aklımda…

Son Ada İçin Övgüler 

“Livaneli’nin bu benzersiz yaratıcı romanında, insan yapısı otorite ile karşı karşıya. Yazar bizi dünyamızın üzerinde yeniden düşünmeye çağırıyor. Mutlaka okunmalı.” Prof. Lenore Martin, Harvard Üniversitesi

“Romanı bitirdiğinizde, bir yurdu yok eden kişilerin, küçük bir adayı da kolaylıkla yok etmesinin doğal olduğunu anlıyorsunuz.” Hasan Akarsu, Cumhuriyet

Sanat ve güzel kitapların sıcaklığıyla kalmanız dileğiyle. 🙂 Ha bir de mutlaka okumanız gereken bir eser, benden söylemesi. 🙂

Sanat ve kitapla kalın… 🙂

925c9a6c37eb54ff751831d71f9a6b35.jpg

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s