ABOUT FOOD ADDITIVES / GIDA KATKI MADDELERİ HAKKINDA

Hello dear readers. 🙂

I talked about ‘Food Additives’ last week. This week I am going to give examples of food additives. Let’s start. 🙂

fdg

E 100 (Curcumin): Root of the turmeric includes curcumin. Gives yellow-orange color.

E 104 (Quinoline Yellow): A kind of colorant. Causes inflammation in human skin. It is usedin hair care products. This food additives is prohibited in the USA, Australia and Norway.

E 120 (Carmine): This food additives obtained from an insect spices and causes allergic reactions. We must consume it carefully.

E 122 (Azorubin, carmosine): It is produced chemically and causes asthma attacks. I must remind this food additive is prohibited in Sweden, the USA, Austria and Norway.

E 127 (Eritrosin): It is another food additive that is chemically produced.

E 140, E 141 (Chlorophyll): This food additives obtained from green plants.

E 162: It is obtained from beet root.

E 163 (Anthocyanin): It is obtained from fruits and plants.

E 210, E213 (Benzoic Acid): This food additives  auses neural impairment and hyperactivity in addition used in pharmaceutical and cosmetic products.

E 250 (Sodium Sulphite): It is used to extend the shelf life. If you have sulphite sensitivity, you should be careful. This food additive causes headaches and breathing problems.

E 330 (Citric Acid) Antioxidant: Also called lemon acid. Cheese and cheese products, rye bread and canned fish products contain citric acid.

E 407 (Carrageenan): This food additive is a preservative and thickener. In addition causes poisoning and cancer.

E 621 (Mono Sodium Glutamate): Also called ‘China Powdet’ or ‘MSG’. This food additive causes addiction, obesity, parkinson, huntington and epilepsy. A kind of sweetener. Chips, crackers, package soup and frozen foods contain MSG.

E 951 (Aspartame): A kind of sweetener. Powder-liquid beverages, candies, fruity yogurts contain aspartame. The side effects of this food additive is numerous. (headache, migraine, nausea, weight gain, fatigue,palpitations, insomnia, impaired vision, speech impairment and memory loss etc.)

hn

All of food addivites should be used according to Turkish Food Codex, Food Additives Regulation.

For example;

  • Food additives should be used for the health and flavor of food. There may be microbiological  deterioration in processed meat products if food additives are not used. ‘Botulism’ may occur.
  • Fats may oxidized if antioxidant food additives are not used and then peroxides may occur.

So we must always be careful!

Stay with science and health… 🙂

Gıda Katkı Maddeleri Hakkında 

Merhaba sevgili okurlar. 🙂

Geçen hafta sizlere ‘Gıda Katkı Maddeleri’nden bahsetmiştim. Bu hafta gıda katkı maddelerinden örnekler vereceğim ve özelliklerinden bahsedeceğim. Haydi başlayalım. 🙂

fdg

E 100 (Kurkumin): Zerdeçal(turmerik) bitkisinin kökünden elde edilir. Sarı-turuncu renk vermek için kullanılır

E 104 (Kinolin Sarısı): Renklendirici olarak kullanılır ve deride iltihaba neden olur. Saç bakım ürünlerinde kullanılır. ABD, Avustralya ve Norveç’te yasaklanan bir gıda katkı maddesidir.

E 120 (Karmin): Bir böcek türünden elde edilir. Kırmızı rengi vermek için kullanılır. Bazı alerjik etkilere neden olduğundan bulunduğu gıdaları türetirken dikkatli olmakta fayda var.

E 122 (Azorubin, Karmoisin): Kimyasal olarak üretilir. Astım krizlerini tetikleyebilir. İsveç, Amerika, Avusturya ve Norveç’te yasaklandığını hatırlatmalıyım!

E 127 (Eritrosin):  Kimyasal olarak üretilen diğer bir gıda katkı maddesidir.

E 140, E 141 (Klorofil): Yeşil bitkilerden elde edilir.

E 162: Pancar kökünden elde edilen katkı maddesidir. .

E 163 (Antosiyanin): Meyve ve bitkilerden elde edilmektedir.

E 210, E 213 (Benzoik Asit): Sinirsel bozukluğa ve yanısıra çocuklarda hiperaktiviteye neden olmaktadır.. Eczacılıkta ve kozmetik ürünlerde kullanılır.

E 250 (Sodyum Sülfit): Gıda endüstrisinde raf ömrünü uzatmak amacıyla kullanılır. Sülfit duyarlılığınız varsa bulunduğu gıdaları tüketirseniz baş ağrısı ve nefes problemleri yaşayabilirsiniz.

E 330 (Sitrik Asit) Antioksidan: Limon asidi olarak da bilinen sitrik asit gıda sanayinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Peynir ve peynir ürünlerinde, çavdar ekmeğinde ve konserve balık ürünlerinde bulunur.

E 407 (Karragenan): Koruyucu ve kıvam arttırıcı olarak kullanılan karragenan zehirlenme potansiyelini arttırır ve kanser riski taşır. Ülkemizde kullanıldığı gıda maddesine rastlanmamıştır.

E 621 (Mono Sodyum Glutamat): Genellikle ‘Çin tuzu’ ya da ‘MSG’ adıyla bilinen gıda katkı maddesi bağımlılığa neden olmakla birlikte obeziteye yol açmaktadır. Gıda sanayinde tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır. Parkinson, Huntington ve sara (epilepsi) hastalıklarına neden olduğu bilinmektedir. Cipslerde, krakerlerde, hazır çorbalarda ve dondurulmuş gıdalarda bulunmaktadır.

E 951 (Aspartam): Tatlandırıcı olarak kullanılan ve genel olarak toz ve sıvı içeceklerde bulunan aspartam ‘kanserojen ispirto’ olarak da bilinir. Şekerleme ve pasta ürünlerinde, meyveli yoğurtlarda, ilaç sanayinde kullanılmaktadır. Yan etkileri oldukça fazladır. (Baş ağrısı, migren, nöbet, bulantı, kilo artışı, yorgunluk, çarpıntı, uykusuzluk, görme bozukluğu, konuşma bozukluğu ve hafıza kaybı vs.) 1 çay kaşığı aspartam ile 169 çay kaşığı şekerin tatlandırıcı etkileri eşittir.

hn.jpg

Eğer gıda katkı maddeleri Türk Gıda Kodeksi, Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliği’ne uygun olarak kullanılırsa sağlığımızı olumsuz etkilerden koruyabiliriz ki gıdalarımızın sağlıklı ve lezzetli bir şekilde korunabilmesi için gıda katkı maddelerinin kullanılması kaçınılmazdır.

Örneğin;

  • İşlenmiş et ürünlerine katkı maddesi katılmazsa çeşitlli mikrobiyolojik bozulmalar olabilir ve bu et ürünlerini tüketen kişilerde ‘botulizm’ hastalığı görülebilir.
  • Antioksidan olarak kullanılan gıda katkı maddeleri eğer kullanılmazsa yağlar oksitlenir ve sağlığa zararlı olan peroksitler oluşabilir.

Her zaman tüketeceğimiz gıdalarda bilinçli olmakta fayda var!

Bilim ve sağlıkla kalın. 🙂

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s