İnovasyon Proje Süreci

Merhaba sevgili okurlar. 🙂

Bu yazımda sizlere innovationexcellence.com sitesinde okuduğum bir yazıdan bahsedeceğim.

Bu yazı “Pratik Yenilik Proje Süreci İle Yeniliği Öğrenmek” ile ilgili.

Küçük yenilik projeleri için gerekli adımlar Challenge-Ideas-Action yani

 • Meydan Okumak
 • Fikirler
 • Eylem

 olarak çerçevelenirken daha büyük projeler için 7 adım ortaya konuyor. Haydi birlikte her bir adımı inceleyelim.

46268a84cccad2b83a2018070e70e473.jpg

 • İnovasyon Mücadelesini Açıklamak: “Ne sorunu çözmek istiyoruz?”, “Kime yardım etmek istiyoruz?”, “Niçin ve nasıl?” sorularını kendimize sormamızı istiyorlar ve diğer istekleri ise yardım etmeye çalıştığımız için sadece kendimizi düşünmememiz gerektiği.

Innovation (1).jpg

 • Belirli Sorulara Odaklanın: Fikir üretmeden önce gidebileceğiniz yönlere odaklanın. Size fikir veya çözüm bulmak için, gideceğiniz yolda sizi daha belirgin yöne götüren çokça spesifik sorular sorun.

4-Key-Reasons-to-Use-Open-Innovation.jpg

 • Fikir Üretmek: Birçok fikir üret. Sadece bir tane değil. 100 fikir hakkında ne dersiniz? Senin çok fikrinin olması harika olduğu anlamına gelmez elbette ama belki de harikadır… Bunlar işleyeceğiniz ham maddelerdir. Ayrıca tüm fikirleri kendiniz üretmek zorunda değilsiniz. Başkalarından yardım alabilir ve fikirler de bulabilirsiniz.

C6fQ7uNXMAAGQi5.jpg

 • Fikirleri Çözümleyin ve Sentezleyin: Eğer sadece bir fikriniz varsa bu adımı zaten yapmanıza gerek yok. Birçok fikrin varsa bunu yapabilirsin. Onların ortak temalarını bulmaya ihtiyacın var ve başarının basit kriterlerine dayanarak hangi fikirlerin anlamlı olacağını düşünün.

Innovation_Mission-possible.jpg

 • Kavramları Geliştirmek: En iyi fikirleri al ve onları biraz daha ayrıntılandır. Her bir kavramı değer önermesi haline getir. Unutmayın, giderek daha spesifik bir hale gelmektedir. Daha fazla ayrıntı ekleyerek çiğ fikirlerinizden kavramlar geliştirin. Fikir kimin için, çözümü nasıl, özellikler ve faydalar, nasıl işe yarayabilir, gibi…

AAEAAQAAAAAAAAueAAAAJGJkMTBiYzA1LTFkNDgtNDg4Ny1hNjE0LTFmNmM5NjQwM2RlYg.jpg

 • Kavramları Seç ve Test Et: Sonucu bir sürü fikirle sonuçlandırabilirsin ama hepsinde harekete geçemezsin. Öyleyse ileriye gitmek istediğiniz fikirlere karar vermenize yardımcı olması için en iyi kavramları test edin. Belirli fikirlerinizi destekleyecek herhangi bir kanıtınız var mı? Hangisinin özellikle değerli olabileceğine dair herhangi bir belirti var mı? Paydaşlarınıza gösterebilir misiniz?

A-look-at-the-top-product-launches-in-Germany-Europe-s-innovation-testing-ground_strict_xxl.jpg

 • İletişim ve İlerleme: İlerlemenizi ve yeniliklerinizi başkalarına bildirmeniz gerekiyor. Birçoğu fikirleri ile daha fazla kamuoyuna ulaşmaktan korkuyor. Çok çalışmış olabilirsin, bunu dünyaya göstermekten korkabilirsin. Bu düşüncelerle yapacaklarından uzaklaşırsın ve şimdi inovasyonunuzu başlatıp ilerlemenizin zamanı geldi. İstediğiniz şekilde olmaya, çalışmayabilir ancak öğrenmeye devam etmek ve sizin için tasarladığınız kişilere daha fazla değer katmak için harekete geçmeniz gerek. Dağınık olsanız bile fikirleriniz ve yenilikleriniz bu adımdan yararlanacaktır.

 6a00e54ef4f376883401b8d0b42aa9970c-600wi.jpg

 • Yenilik projenizde yinelemeyi sürdürmek için işlemi tekrarlayın.
 • Öğrendiklerini daha iyi yenilik eylemi ve beceri geliştirmeye dönmeye devam etmesi için yansıtın ve birleştirin. 🙂

Bilim ve yeniliklerle kalın… 🙂

indir.jpgKaynakça

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s