Sağlığınızı Nasıl Etkilediklerini Öğrenin

Merhaba sevgili okurlar. 🙂 Bugün sizlerle günlük hayatta çok karşılan davranışlar hakkında bilgi vereceğim çünkü sağlığınız her şeyden önemli.

1)Parmaklarınızı Çıtlatmak

 Bu davranış sadece arkadaşlarınızı ve meslektaşlarınızı rahatsız etmez sizin için de çok iyi olmayabilir. Sinoviyal sıvı adı verilen belirli bir sıvı türü eklemlerin kolayca hareket etmesini sağlar. Eklemleriniz arasında bulunan sıvının içindeki gaz kabarcıkları siz parmaklarınızı çıtlattıkça ses çıkarır. Her zaman yaparsanız ellerinizde şişmeler olur ve nesneleri tutuşunuz zayıflar. Gerçi artrit* şansınızı da arttıracak gibi görünmüyor.

nail-biting.jpg

2)Tırnaklarınızı Isırmak

 Bu davranış dişlerinizin yanı sıra tırnak yatağının çevresindeki cilde zarar verebilir ve bu da enfeksiyona neden olabilir. Genellikle mikrop taşıyan parmaklarınızı ağzınıza koyduğunuzda daha fazla soğuk algınlığı ve diğer hastalıklara neden olabilirsiniz. Tırnaklarınızın düzgün bir şekilde kesilmiş veya bakımlı olması bu davranışı yapmamanıza yardımcı olabilir. Stres alışkanlığınızın nedeni olabiliyorsa bunu idare etmek için egzersiz gibi bir şey deneyebilirsiniz. Bu davranışı durdurmak istiyorsanız doktorunuzla da konuşabilirsiniz.

sleepless-in-payments-karen-webster-commentary

3)Uykusuzluk

Yeterince uykunuzu almazsanız gün içinde kendinizi zombiye döndürmekle kalmazsınız. Yüksek tansiyon, kalp hastalığı, şeker hastalığı ve depresyona yakalanma riskiniz de yükselecektir. Bazı şeyleri hatırlamak ve öğrenmek daha zor olabilir. Düzenli bir uyku rutininiz olsun ve onunla kalın. 7-8 saatlik uyku için elinizden geleni yapın.

girl-singing-to-music.jpg

4)Fazla Sese Maruz Kalmak

 Yüksek sesle uğraşıyorsanız yaşlandıkça işitme kaybı yaşama olasılığınız daha fazla olabilir. –bu, 75 yaşına kadar yarımızdan fazlasında olur- Yaşlı yetişkinlerde işitme kaybı düşünme problemlerine ve hatta beyin dokusuna bağlıdır. Ses desibel cinsinden ölçülür ve normal konuşma yaklaşık 60 desibeldir. Ses seviyesini 75’e (elektrikli süpürge sesi) kadar tutun ve bir seferde birkaç saatten fazla dinlemeyin.

by_dark_of_night_and_laptop____by_lunaneko.jpg

5)Yatmadan Önce Sörf Yapmak

 Telefonlar, bilgisayarlar ve televizyonlar gibi elektronik cihazların yaydığı “mavi ışık” uykunuzu bozar ve bazı çalışmalar her türlü gece ışığının fazla olması kanser, diyabet, obezite ve kalp hastalıları riskinin artabileceğini gösteriyor. Yatmadan önce kendinizi sakinleştirin. Bir şeyler okumak istiyorsanız bir kitap açın. Daha iyi bir uyku için yatak odanızı karanlık ve sessiz tutun.

Pasar-mucho-tiempo-sentado-esta-detras-del-4-de-las-muertes-en-el-mundo_image_380.jpg

6)Saatlerce Oturmak

 Saatlerce oturmak metabolizmanızı yavaşlatır ve bu da kilo alabileceğiniz anlamına gelir. Ayrıca kalp rahatsızlığı da dahil olmak üzere birçok hastalığa neden olabilir. Kolay bir düzeltme yapabilirsiniz. Yerinizden kalkıp biraz dolaşabilirsiniz. Her gün 10 dakikalık bir yürüyüş bile size yardımcı olabilir.

iStock_000007446551_Large-800x588.jpg

7)Çok Fazla İçmek

Haftada 14’ten fazla alkollü içki içen erkeklerin ve haftada 7’dan fazla alkollü içki içen kadınların böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, sindirim sorunları, kalp sorunları, kemik hasarları ve kanser olma ihtimalleri daha yüksektir. Araştırmalar göstermiştir ki kadınlar için günde bir içkiye kadar ılılmlı içki içilmesi ve erkekler için günde iki tane bazı kalp hastalıkları riskini azaltmıştır. Eğer içki kullanmıyorsanız bu tabiki de başlamanız için bir neden değildir.

bing-1024x683.jpeg

8)Aşırı Yemek

 Eğer alışkanlığınız varsa yediğiniz besin sağlıklı olsa bile kilo alma ihtimaliniz çok yüksektir. Bu, kalp rahatsızlığı, diyabet ve yüksek tansiyona neden olabilir. Belirli kanser türlerine yakalanma ihtimaliniz de artabilir. Yemeklerden önce ne kadar yiyeceğiniz belirlemelisiniz. Örneğin; TV başında yediğiniz atıştırmalıklarınızı kontrol etmeniz de fayda var böylece ne kadar yediğinizi bilebilirsiniz.

3-Tips-To-Improve-Your-Flossing-300x200.jpg

 

9)Diş İpi Kullanmak

 Tam bir fırçalama yaptınız, bu yeterli mi? Hayır. Plaklardan kurtulmak için elinizden geleni yapmak istiyorsanız dişlerinizin arasını da temizlemeniz gerekir. Boşluklarda dişlerinizde tabakalara neden yapışkan bakteriler vardır. Çok fazla plak kalp rahatsızlığı ve diyabet gibi diğer sağlık sorunlarıyla bağlantılı ciddi bir durum olan diş eti problemlerine de neden olabilir.

137667i48D15CB566B424A6.jpg

10)Abur Cubur Yemek

Şekerli içecekler, şekerlemeler çok miktarda kaloriye sahip olduklarında küçük bir beslenmeyle de olsa çok çabuk kanınıza girerler. Obezite, şeker hastalığı ve kalp hastalığı gibi ciddi sağlık sorunlarıyla bağlantılıdırlar. Kompleks karbonhidratlar açlığınızı tatmin edicidirler ve size sürekli enerji verirler. Fındık, tohum ve yağsız proteinler de iyi bir diyetin parçası olabilirler.

slavr.jpg

11)Çok Fazla Yalnız Olmak

 Önemli olan kaç kişi tanıdığınız veya onları ne sıklıkla gördüğünüz değil, onlara bağlı hissetmektir. Kendinizi yalnız hissettiğiniz de yüksek tansiyon, depresyon ve Alzheimer gibi hastalıklara yakalanma riskiniz daha yüksektir. Kendinizi yalnız hissetmemek için ailenizle vakit geçirebilir, kulüplere katılabilir veya çeşitli sporlara yönelebilirsiniz.

التدخين.jpg

12)Sigara İçmek

Bu kötü alışkanlık neredeyse tüm organlarınızı etkiler. Kalp hastalığı, kanser, diyabet ve bronşit gibi sağlık sorunlarına yol açabilir. Aynı zamanda tüberküloz olma riskinizi de arttırır. Eğer sigara içen birinin yanında uzun süre vakit geçirirseniz astım ve akciğer kanseri olma riskiniz artar. Sigarayı bırakmak için doktorunuzla konuşabilirsiniz.

278EA04600000578-3038262-Dermatologist_Dawn_Marie_Davies_from_the_Mayo_Clinic_in_Minnesot-a-22_1429008402558.jpg

13)Solaryuma Girmek

 Bu hiç iyi bir fikir değil. Açık tenliyseniz ve bronzlaşmak istiyorsanız solaryuma girmek cilt kanseri olma riskinizi arttıracaktır. Bu konuda mutlaka doktorunuzla konuşmalısınız.

Bilim ve sağlıkla kalın… 🙂

Kaynakça

 

Reklamlar

One comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s